Yhdysvallat ei halua välirikkoa Saudi-Arabian kanssa, sanoo ulkoministeri Antony Blinken.
Saudi-Arabia kiistää Yhdysvaltojen tiedusteluortin tiedot siitä, että kruununprinssi Mohammed bin Salman antoi hyväksyntänsä operaatiolle, jossa toimittaja Jamal Khashoggi murhattiin.
Saudi-Arabian ulkoministeriön eilen julkaisemassa lausunnossa sanotaan, että tiedusteluraportti sisälsi virheellisiä tietoja ja johtopäätöksiä.
– On erittäin valitettavaa, että tämä raportti, jossa on perusteettomia ja virheellisiä päätelmiä, julkaistaan, vaikka kuningaskunta oli selvästi tuominnut tämän hirvittävän rikoksen ja kuningaskunnan johto ryhtyi tarvittaviin toimenpiteisiin, jotta tällaista tragediaa ei tapahtuisi enää koskaan, ulkoministeriön lausunnossa sanotaan.
Lue myös: USA:n tiedusteluraportti: Saudi-Arabian kruunuprinssi hyväksyi toimittaja Jamal Khashoggin murhan. Hän koki Khashoggin uhaksi kuningaskunnalle.
Saudi-Arabia on aiemmin myöntänyt osallistuneensa Khashoggin murhaan, mutta kiistänyt kruununprinssin osallisuuden.
Saudi-Arabia korosti kuitenkin haluavansa ylläpitää suhteitaan Yhdysvaltoihin. Saudi-Arabian ulkoministeriön mukaan maiden välinen kumppanuus on vankka ja kestävä.
Yhdysvaltojen eilen julkaiseman tiedusteluraportin mukaan kruununprinssi koki Khashoggin uhaksi kuningaskunnalle. Raportin mukaan Khashoggi oli tarkoitus joko tappaa tai siepata.
