- 2 banaania - avokado - Musta Pekka -juustoa - lampaan ulkofilettä - 2 limettiä - Green curry paste - 2 tuoretta vihreää chilipalkoa ja 2 tuoretta punaista chilipalkoa
Markus Maulavirran ja Santeri Kinnusen menu:
Avokadokeitto
1/2 avokado 1/2 dl valkoviiniä 1/2 dl vettä 1/2 dl smetanaa 1/2 limen mehu pala chilipalkoa suolaa
Soseuta ainekset tehosekoittimessa hienoksi keitoksi.
Lammas-carpaccio
80 g lampaan ulkofilettä 1/2 avokado pala chiliä mustapippuria 1/2 limen mehu
Laita liha pakkaseen toviksi ja leikkaa jäisenä hyvin ohuita viipaleita. Soseuta avokado ja chili hienoksi. Levitä lautaselle. Tarjoa lihan kanssa.
Uunissa paistettu banaani
Laita banaani uuniin 250 c:een n. 7-8 minuutiksi. Sulata fariinisokeria kasarissa ja lisää pari ruokalusikallista vettä ja raastettua limen kuorta. Kiehauta. Ota banaani uunista ja tarjoa kastikkeen kera.
Pannulla paistettu banaani
1 dl sokeria banaani pieni nokare voita loraus kermaa
Paista banaani voi-sokeriseoksessa molemmin puolin. Lisää kerma ja kiehauta. Tarjoa banaanin kera.
Vihreällä currylla kuorrutettu lampaanseläke
1 tl currypastea 1 vuokaleipäviipale 1/2 dl kermaa 1 sipuli 100 g lampaan ulkofilettä
Sivele lampaan päälle currytahnaa ja "kasta" valkea-leipäraasteeseen. Paista voissa puolikypsäksi. Lohko sipuli ja käristä kasarissa hetki. Lisää juusto ja kerma ja kiehauta. Tarjoile lampaan kera.