Anaheimin NHL-joukkueen konkarihyökkääjä Saku Koivu saattaa palata kaukaloon jo tiistai-illan ottelussa Atlantaa vastaan. Anaheim Ducksin verkkosivuilla kerrotaan, että Koivu lensi Atlantaan sunnuntaina ja harjoitteli joukkueen kanssa maanantaina.
Koivu on ollut sivussa neljästä NHL-ottelusta kipeän polven takia. Hän kertoi, että olo on hyvä,
- Kun pääsee harjoittelemaan, tietää olevansa lähellä.
Koivu luisteli kaukalossa yhdessä ketjutoverien Bobby Ryanin ja Dan Sextonin kanssa. Koivu kertoi, että päätös pelaamisesta tehdään tiistaiaamuna jääharjoituksen jälkeen.
Päävalmentaja Randy Carlyle tuntuu olevan varma, että Koivu pelaa Atlantaa vastaan. Carlyle uskoo, että Koivun paluulla on myönteinen vaikutus joukkueeseen. Paluupäätös on Koivusta kiinni. Koivu ei ota turhia riskejä.
Koivu on pelannut tällä kaudella 43 ottelua, joissa on tehnyt 29 pistettä (10+19). Hän on joukkueen plusmiinustilastossa toisena lukemalla +9.
Leukansa murtaneen Teemu Selänteen paluu kaukaloon vie vielä tovin. Parhaassa tapauksessa hän saattaa ehtiä pelaamaan Anaheimin kuuden ottelun vieraskiertueen aikana.
(MTV3-STT)