Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saksa-tappio kismitti kanadalaispelaajaa pronssijuhlien keskellä

Marc-Andre Gragani
Marc-Andre Gragani/All Over Press
Julkaistu 24.02.2018 19:23
Toimittajan kuva

Otto Palojärvi, Pyeongchang

Kanada otti olympiajääkiekossa pronssia voitettuaan Tshekin pronssiottelussa 6-4. Kanada käytti paikkansa hyväkseen tehokkaasti.

– Mielestäni ansaitsimme voiton. Hallitsimme peliä suurimman osan ottelusta. Olen todella tyytyväinen pronssimitaliin, kommentoi Kanadan puolustaja Marc-Andre Gragnani MTV Sportille.

Perjantaina välieräottelussa Kanada oli hävinnyt Saksalle 3-4.

– Henkisesti tämä oli varmaankin urani kovin testi. Eilen hävisimme elämäni suurimman pelin. Sattuu yhä ja tulee sattumaan hyvin pitkään. Joukkueemme johtajat varmistivat kuitenkin, että olisimme vireessä pronssiottelussakin, Gragnani totesi valmistautumisesta uuteen peliin perjantain shokin jälkeen.

Gragnani, 30, on pelannut NHL:ssä 85 ottelua ja kiekkoilee nykyään KHL:ssä Minskin Dynamossa. Olympiajoukkueeseen hän pääsi, koska NHL päätti jättää olympialaiset väliin.

– Tämä pronssi on varmaankin urani tähtihetki. Olympialaisissa on ollut mahtavaa olla mukana. Tiedämme olevamme onnekkaita, että pääsimme tänne. Ja olen iloinen, että saavutin mitalin kotimaalleni, Gragnani totesi.

Saksalle koetusta tappiosta huolimatta Gragnani pitää olympialaisia hienona kokemuksena.

– On vaikea löytää sanoja, kuinka mahtava kokemus tämä on ollut. Olympiakylä oli mahtava. Oli hienoa viettää aikaa samassa paikassa maailman parhaiden urheilijoiden kanssa päivittäin. Poikkeuksellinen kokemus. En koskaan unohda näitä kahta viikkoa.

Toivooko Gragnani Saksan voittavan sunnuntaina olympiakultaa?

– En välitä. Halusimme kultaa, mutta ei ole väliä, kun emme pelaa kullasta, Gragnani ilmoitti.

Lisää aiheesta:

Tanskan puolivälieräsankarit ihmeissään Kanada-kaadon jälkeen: "Elämäni suurin ottelu"Kanadan NHL-tähdet kertovat MM-kullan taustat: "Todistimme monen olevan väärässä"Latvian sankarikapteeni pyörsi dramaattisen päätöksensä – jatko oli kuin satua: "Koet herääväsi unesta"Sveitsin hyökkääjällä raaka vertailukohta – menetti aiemmin mestaruuden pari sekuntia ennen summeriaSveitsin leirissä raskas tunnelma: "Pelasimme helvetin kovan turnauksen"Jokereista tuttu kanadalaispelaaja kehui Suomea – "Laittoivat meidät koville"