Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saarikon ilmoitus pisti puheenjohtajapelin liikkeelle – Pöllöraati: "Yritä siinä sitten tupailtaperinnettä rakentaa"

11:18Näin Pöllöraati arvioi keskustan puheenjohtajakisaaVIDEO: Tällaisina Pöllöraati näkee keskustan mahdollisuudet
Julkaistu 16.02.2024 10:45
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Kansanedustaja Annika Saarikko kertoi torstaina jättävänsä keskustan puheenjohtajuuden kesäkuun puoluekokouksessa. Samalla hän kertoi perheeseen heinäkuussa syntyvästä kolmannesta lapsesta. Ilmoitus aloitti saman spekulaatiot puheenjohtajakisaan lähtevistä. 

Lusikkansa soppaan laittoi myös Pöllöraati, jossa istuivat tällä kertaa MTV:n yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki, Iltalehden politiikan ja talouden toimituksen päällikkö Juha Ristamäki sekä tietokirjailija Katleena Kortesuo.

Kärkiehdokkaista kansanedustajat Antti Kaikkonen ja Antti Kurvinen kertoivat tuoreeltaan harkitsevansa rauhassa mahdollista ehdokkuutta. Julkisuudessa on mainittu myös muun muassa Petri Honkosen, Hilkka Kempin ja Tuomas Kettusen nimet.

Juha Ristamäki muistuttaa, että puheenjohtajakisa tarjoaa mahdollisuuden puolueelle nostaa profiiliaan ja kannatustaan eurovaalien kynnyksellä. Keskustalaisten itsetuntoa nostaa myös Olli Rehnin kohtuullisen hyvä tulos presidentinvaaleissa. 

Lue myös: Annika Saarikko ilmoitti odottavansa kolmatta lastaan, herkistyi suorassa lähetyksessä

Mutta voiko keskustan puheenjohtajakilpailusta edes puhua ilman Paavo Väyrystä?

– Väyrynen on tehnyt nyt elämässään toisen kerran virheen. Ensimmäistä hän ei edes itse muista, mutta loppuvuodesta hän erosi keskustan jäsenyydestä. Tai ainakin kertoi eronneensa. Eli hänen pitäisi liittyä uudestaan, jotta pääsisi kesällä kilvoittelemaan, Ristamäki sanoo.

Raati pohti, onko puheenjohtajakilpailussa käymässä kuten presidentinvaaleissa, jossa kärkiehdokkaiden välillä ei ollut kovin suuria eroja. Kärkiehdokkaat ovat olleet puolueen ytimessä viime vuodet. 

– Lisäksi voi kysyä, kenen kanssa keskusta mahtuu hallitukseen. Sipilän hallituskauden kova talouslinja romahdutti puolueen kannatuksen. Vaalitappion jälkeen mentiin Rinteen-Marinin hallitukseen eikä sekään ollut hyvä. Jotenkin tuntuu, etteivät he mahdu hallitukseen kuin itsensä kanssa, Eeva Lehtimäki totesi.

Äärimaltillisuus vastalääke polarisaatioon

Katleena Kortesuo lähti pohtimaan keskustan mahdollisuuksia nykyisessä vastakkainasettelun maailmassa. Hän peräänkuulutti polarisaation vastaiseksi reseptiksi äärikeskustalaisuutta ja äärimaltillisuutta.

– Mutta eivät he kykene siihen. Maaseudulla oli ennen valtava väestö mutta eipä ole enää. Ja maaseudullakin asujat ovat nykyään aika kaupunkilaisia. Yritä siinä sitten tupailtaperinnettä rakentaa hirsiseinien sisällä, Kortesuo pohtii.

Raati arvioi, että keskustassa on toistaiseksi laskettu väärin hallituksen uudistusten vaikutus puolueiden kannatukseen. Kovasta linjasta huolimatta tai ehkä juuri siksi esimerkiksi perussuomalaisten kannatus on ollut hyvin vakaata.

– Kylmä tosiasia politiikassa on se, että jos vain kyttää toisen romahtamista, niin ei tule menestymään. Oma tarina pitää saada kuntoon. Niin kuin (Juha) Sipilän aikana oli tämä ”Suomi kuntoon”, Juha Ristamäki toteaa.

– (Sanna) Marinin hallituksessa keskusta sai myös monia asioita läpi. Siksi ihmettelenkin heidän tuskailuaan ja mudassa makaamista, miten hirveää siinä hallituksessa oli, Eeva Lehtimäki muistuttaa.  

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Keskustan puheenjohtajaksi hurrataan mukava mies Sipoosta, ja hänellä on niskassaan ylimaalliset odotuksetPöllöraati listasi vaalitärpit: SDP:ltä iso taktinen virhe, keskustalla kutkuttavat kilpailuasetelmat – tämä oli suurin yllätysnimiKeskusta syöksykierteessä ja puheenjohtajapeli täydessä vauhdissa: "Puhutaan, että Kaikkosen pitäisi uhrautua" – kokoomuskin huolissaan kepun "räyhäpolitiikasta""Sanna Marin osaa nyt jotain, mitä muut eivät osaa" – Pöllöraati puntaroi kuntavaaliasetelmia ja Kirsi Pihan pormestariehdokkuutta: "Hän jalomielisesti suostui"Saarikon mukaan Kulmunin ministeriero herätti kentällä pohdintaa puoluejohtajan asemasta – "Olen aivan varma, että tämä kisa tarvittiin" Eeva Lehtimäen kommentti: Jäätävää menoa Kulmunin ja Saarikon kohtaamisessa – "Istuvan puheenjohtajan haastaminen ei ole koskaan rakkauskomediaa"
PolitiikkaHuomenta SuomiSuomen KeskustaAnnika SaarikkoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen20:17
    Teboil

    Yhdysvallat lykkäsi jälleen Teboilia koskevien pakotteiden voimaantuloa

  • Eilen18:02
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo ei näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tukemiseksi

  • Eilen17:04
    Ilmastonmuutos

    VTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperit

  • Eilen16:15
    Krista Kiuru

    Tunteet kuumenivat eduskunnassa – Kaisa Juuso ja Krista Kiuru haukkuivat toisensa

  • Eilen14:34
    Linnan juhlat

    Kansanedustaja "rynkky rinnassa" Linnan juhliin