Ruuskanen löi Pitkämäen ennätysheitollaan, neljä suomalaista yli Pekingin A-rajan

Antti Ruuskanen. Kuva: Vesa Moilanen/LEHTIKUVA.
Antti Ruuskanen. Kuva: Vesa Moilanen/LEHTIKUVA.LEHTIKUVA
Julkaistu 25.05.2008 15:18(Päivitetty 25.05.2008 23:04)

Antti Ruuskanen yllätti viimeisellä heitollaan keihäänheiton hallitsevan maailmanmestarin Tero Pitkämäen Kuortaneen kilpailussa sunnuntaina. Ruuskanen kiskaisi viimeisellään ennätyksensä 87,33, mikä riitti peittoamaan Pitkämäen avausheiton 86,89.

- Tunsin, että keihäs lähti hyvin ja ajattelin, että se olisi sellainen 85-metrinen. Kun kuulin tuloksen, suu loksahti itseltäkin auki, Ruuskanen ihmetteli.

Ruuskasen ja Pitkämäen kaaret ovat kauden kolmanneksi ja neljänneksi pisimmät maailmassa. Pidemmälle ovat tänä vuonna heittäneet ainoastaan australialainen Jarrod Bannister, joka heitti helmikuussa 89,02:een sekä norjalainen olympiavoittaja Andreas Thorkildsen, joka kaksi viikkoa sitten voitti Qatarin SuperGP:n tuloksella 87,59.

Suomalaisen keihäskauden avaus oli menestys laajemmallakin rintamalla, sillä Pekingin olympialaisten A-rajan yli keihäänsä saattelivat Ruuskasen ja Pitkämäen ohella myös kolmanneksi sijoittunut, oman ennätyksensä heittänyt Tero Järvenpää (85,89) ja neljännen tilan ottanut Teemu Wirkkala (83, 74). Kaikki A-rajan ylittäneet kaaret nousivat maailman kymmenen parhaan listalle. Kisalippu Pekingiin on luvassa kolmelle heittäjälle.

- Viimeisessä heitossa maltoin juosta alkuvauhdin vähän rauhallisemmin, Järvenpää kertasi ennätysheittoa.

Järvenpää kokeili Kuortaneella pari heittoa aivan maksimivauhdilla, mutta se ei vielä toiminut.

- Jatkan tällä vauhdilla, mutta kun kuntoa herkistellään, vauhtia koventamalla voi tulla metrejä lisää.

Wirkkala nousi maailmantilassa seitsemänneksi.

- Tasaista oli, mutta ei tullut sellaista piikkiä ei heittoihin tullut, Wirkkala totesi.

Miesten keihäs, Kuortane:

 1) Antti Ruuskanen   87,33 (kkk & ylittää Pekingin A-rajan)
 2) Tero Pitkämäki    86,89 (ylittää Pekingin A-rajan)
 3) Tero Järvenpää    85,89 (ylittää Pekingin A-rajan)
 4) Teemu Wirkkala    83,74 (ylittää Pekingin A-rajan)
 5) Ari Mannio        79,86 (ylittää Pekingin B-rajan)
 6) Viljo Toivanen    75,05
 7) Mikko Kankaanpää  73,51

Lue myös:
Ruuskanen häkeltyi Pitkämäen lyömisestä
Pitkämäki: Tappio syö miestä
Suomalaiset ryminällä keihään maailmantilastoon
Jaakkola pesi nuorten SE:llä Ingbergin ja Kolkkalan

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu