Ruotsin pääministeri Stefan Löfven on kommentoinut ensimmäistä kertaa sitä, kun hän kävi omista suosituksistaan huolimatta ostoksilla ilman maskia ennen joulua.
Löfven nähtiin Tukholman keskustassa sijaitsevassa ostoskeskuksessa muutama päivä ennen joulua.
Ruotsalaislehtien mukaan Löfven vieraili Gallerian-ostoskeskuksessa 20. joulukuuta. Vain pari päivää aiemmin maan hallitus oli kehottanut ihmisiä välttämään ostoskeskuksia, jottei jouluruuhkia pääsisi syntymään.
Expressenin haastatteleman silminnäkijän mukaan Löfvenillä ei ollut kasvoillaan maskia, mutta hän oli liikkeellä aamuaikaan.
Lue myös: Ruotsin pääministeri Löfven bongattiin jouluostoksilla vastoin oman hallituksensa suosituksia
Pakko ostaa lahja vaimolle
Nyt Löfven on kommentoinut tapausta Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:lle.
– Ymmärrän täysin, että se on ihmisten mielestä omituista, hän sanoo ja huomauttaa, että hän on syksyn aikana vähentänyt huomattavasta käyntejään kaupoissa ja ravintoloissa.
Hän korostaa, että aina kun hän on käynyt ulkona, hän on tehnyt sen koronaturvallisella tavalla.
