Ruotsin hovilla ökytulot – Victorian, Madeleinen ja Carl Philipin yhtiö nelinkertaisti voittonsa

tyypit
Carl Philipillä, Victorialla ja Madeleinella on yhteinen yhtiö, Gluonen.Foto Mattias Edwall, Kungahuset.se / Photo Mattias Edwall,The Royal Court, Sweden • Images must not be archived. Images must no
Julkaistu 25.06.2015 09:23

Laura Glad

laura.glad@mtv.fi

Hovin perijöiden holding-yhtiö Gluonen teki viime vuonna huikean tuloksen.

Kruununprinsessa Victoria, prinssi Carl Philipin ja prinsessa Madeleinen omistuksessa olevissa yksityisissä osakesalkuissa on kiinni jopa miljoonia kruunuja eli satojatuhansia euroja. 

Victoria, Carl Philip ja Madeleine omistavat kukin muun muassa Ericssonin ja H&M:n osakkeita. Kaikkien kolmen osakesalkkujen arvo on 10 miljoonan kruunun tietämillä, eli yli miljoonassa eurossa.

Lisäksi heillä on yhteinen yhtiö Gluonen, jonka kautta hallinnoidaan arvopapereita. Yhtiön hallinnoija on sijoittanut suuren osan tunnettuihin ruotsalaisiin, vakaisiin vienti- ja valmistusyrityksiin.

Yrityksen viime vuoden tuloksesta uutisoi ruotsalaislehti Expressen. Kuninkaallisen kolmikon yhtiön rahoituserien jälkeinen vuositulos on 1,6 miljoonaa kruunua, eli yli 173 000 euroa, osoittaa tuore vuosikertomus.

Vuonna 2013 yhtiön tulos oli hieman yli 430 000 kruunua eli reilut 46 000 euroa, joten Victorian, Carl Philipin ja Madeleinen yhtiö lähes nelinkertaisti tuloksensa viime vuonna.

Verojen jälkeen yhtiön kassaan kilahtaa Expressenin mukaan 1 253 722 kruunua, eli 136 000 euroa. Summa myös jää yhtiöön, eikä omistajakolmikko nosta siitä osinkoja.

Myös kuningas Kaarle Kustaalla on oma yhtiö, Bensor AB, joka omistaa Sollidenin linnan. Viime vuonna yhtiön kassassa oli 13,3 miljoonaa kruunua, eli 1,4 miljoonaa euroa.

Sen sijaan kuningatar Silvia ei omista lainkaan osakkeita, eikä hänellä ole omaa yhtiötä. 

Tuoreimmat aiheesta

Kuninkaalliset