Ruotsin 0-1-tappio lauantain MM-karsintaottelussa Kroatialle jätti sinikeltaisille jännitettävää karsintojen viimeisiin, keskiviikkona pelattaviin otteluihin. Kisapaikka ensi kesän MM-lopputurnaukseen Saksaan on kuitenkin enemmän kuin lähellä, sillä Ruotsi on vahvasti kiinni vähintään toiseksi parhaan lohkokakkosen tittelistä, jolla MM-matka heltiäisi.
Ainoastaan Tshekki on Ruotsin uhkana taistelussa toiseksi parhaasta lohkokakkosesta. Suoran jatkopaikan saalistaakseen Tshekin olisi tosin otettava Ruotsin kolmen pisteen ja maalierossa kymmenen maalin etumatka kiinni. Se olisi teoriassa mahdollista, jos Ruotsi kärsisi kotonaan murskatappion Islannille ja Tshekki pöllyttäisi Helsingin Olympiastadionilla Suomen.
- Ainakin olemme hyvässä tilanteessa, Ruotsin päävalmentaja Lars Lagerbäck totesi pettymykseltään Kroatia-ottelun jälkeen.
Ruotsin puolustuksen luottomies Teddy Lucic ehti aloittaa jo uhkakuvien maalailut.
- Meidän on napattava ainakin piste Islannilta. Suomeen ei voi luottaa, hehän hävisivät kotonaan 0-4 Hollannillekin, Lucic puhkui.
Ruotsalaiset uskovat vahvasti vielä lohkovoittoonkin, vaikka päätösottelussa Unkarin kohtaava Kroatia on kahden pisteen karkumatkalla.
- Minulta ei löydy vielä sympatiaa Kroatian pääsemisestä MM-kisoihin. Olen iloinen vasta silloin, kun voitamme lohkon ja Kroatia jää toiseksi, tappion erityisen raskaasti ottanut kroatialaissyntyinen Lucic päätti.
- En halua spekuloida, jyräämme Islannin, puolustaja Erik Edman täräytti.
(MTV3-STT-TT-Reuters)