Rosberg: Elämäni tilaisuus

Jarno Rosberg
Jarno Rosberg matkasi keskiviikkona Itävaltaan.Lehtikuva
Julkaistu 13.06.2012 20:36(Päivitetty 13.06.2012 20:38)
Toimittajan kuva

Miika Wuorela

miika.wuorela@mtv3.fi

Kutsu maailmanmestari Vladimir Klitshkoa sparraamaan saattaa olla nyrkkeilijä Jarno Rosbergin uran käännekohta.

Vaikka kyse ei ottelusta olekaan, on mestarin leirille töihin pääsy mitä mainioin näytönpaikka. MTV3.fi tavoitti Rosbergin matkalla Itävallan Alpeille Tiroliin.

- Olen kuullut, että se on hieno mesta. Pekka (Mäki) tämän minulle hoiti, koska hän on Suomessa ainut henkilö, jolla on kontaktit tämänkaltaisiin juttuihin.

- Tämä on tällainen kerran elämässä -mahdollisuus, joka pitää hyödyntää ja antaa hyviä näyttöjä. Kun täällä ottelee hyvin, voi portit avautua koviinkin matseihin, Rosberg myhäilee.

Kyse ei ole tamperelaisjätin ensimmäisestä "maailmanmiehen" kohtaamisesta. Rosberg vieraili aiemmin tänä vuonna sparraamassa alemman raskaansarjan moninkertaista maailmanmestaria Marco Huckia Saksassa.

- Varmaan siinä täytyy yksi tai kaksi sparria katsoa, että miten se lähtee meneen. Onhan tässä kaksi ja puoli viikkoa aikaa lyödä. He sanoivat, että 10 sparriin pitää varautua ja tekemistä olisi neljänä päivänä viikossa. Huckin kanssa otin 60 erää sparria, mutta täällä ei varmasti ihan niin paljon tule. Meitä on täällä viisi jätkää paikalla. Täytyy olla vähän varallakin porukkaa, jos päät pettävät.

- Luulen, että hänen kanssaan on helpompi ottaa kuin Marcon, joka löi joka puolelle ja epäsiististi. Vladimir ottelee hyvin siististi. Aika hyvää oppia on siis luvassa. Täytyy lähteä tähän kuvia kumartamatta ja laittaa itsensä likoon.

Vuosikausia nyrkkeilyn raskasta sarjaa hallinneen Vladimir Klitshkon kanssa otteleminen on kenelle tahansa kova pala. Rosberg uskoo vakaasti, että kovassa seurassa kouliintuminen tuo hänelle mahdollisuuden edetä omalla urallaan suuriakin askelia.

- Nöyränä kun tekee töitä, niin jossain kohtaa asiat yleensä natsaavat. Minulla ainakin on halu kehittyä, ja jos täällä pärjään, niin sen tietää, ettei kovempia vastustajia tule enää eteen, tietää Rosberg.

Rosbergin urakka Itävallassa kestää aina 30.kesäkuuta asti.

Lue myös:

Suomalaisnyrkkeilijä sparraamaan Klitshkoa – "Melkoinen kunnianosoitus"