Kristillisdemokraattien puheenjohtaja, maa- metsätalousministeri Sari Essayah katsoo, että nyt ei ole oikea aika keskustella Palestiinan tunnustamisesta.
RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz vaati keskustelua hallituksessa Palestiinan valtion tunnustamisesta.
Essayah kirjoittaa MTV Uutisille tekstiviestitse, että oikea aika keskusteluun ei ole nyt, koska terroristijärjestö Hamasin ja Israelin armeijan sotatoimet ja niihin liittyvä siviilien hätä ovat eri asia kuin palestiinalaisalueiden tunnustaminen.
– Eduskunnan yksimielisesti hyväksymä UTP-selonteko on tästä selkeästi linjannut, kirjoittaa Essayah.
MTV Uutiset kysyi samassa viestissä Palestiinan tunnustamiskysymyksen lisäksi myös, onko kristillisdemokraatit valtionjohdon yhteisen Gaza-lausunnon takana. Tähän kysymykseen Essayah ei vastannut.
Kristillisdemokraateista ja perussuomalaisista on kritisoitu lausuntoa yksipuolisuudesta ja sotarikos-termin käytöstä.
Juttua täydennetty klo 17.22: Lisätty jutun loppuun osio valtionjohdon Gaza-lausunnosta.