Risaisten vaatteiden kierrätys on jättiongelma - olisiko liuottamisesta ratkaisuksi?
Tekstiilijäte on maailmalle iso päänvaiva. Sitä kertyy valtavasti, ja sitä on vaikeaa käyttää uudelleen.
Vaatetehtaat pystyvät kierrättämään leikkuujätteitään, mutta valmiiden vaatteiden raaka-ainemassa on hankalalla tavalla moninaista. On luonnonkuituja, tekokuituja, erilaisia sekoitteita, monesta eri materiaalista koottuja vaatteita, vetoketjuja, nappeja ja niin edelleen.
Viime vuoden alussa voimaan tulleen EU-direktiivin ansiosta tekstiilijätettä ei enää saa viedä kaatopaikalle, joten sekajätteeksi luokitellut vaatteet yleensä poltetaan.
– Vielä ei ole sellaista teknistä ratkaisua, jolla kuluttajilta takaisin tulevien tuotteiden tunnistaminen ja lajittelu onnistuisi, sanoo VTT:n tutkimusprofessori Ali Harlin.
VTT:llä on käynnissä tutkimushanke, jossa selvitetään, voisiko vaatejätettä muuttaa uudeksi raaka-aineeksi liuottamalla. Liuotusprosessissa kerätään talteen selluloosamolekyylejä, kuten puuvillaa, josta tehdään uutta tekstiilikuitua. Metodi on osoittautunut toimivaksi. Harlin kertoo, että myös polyesterin kemiallinen talteenotto on mahdollista.
Puhdasta villaa käytettiin uudelleen
Suomen ympäristökeskuksen erikoistutkija Helena Dahlbo sanoo, että vaikka alalle on tullut uusia toimijoita - esimerkiksi monet vaateketjut ovat alkaneet ottaa vastaan käytettyjä tekstiilejä - kokonaistilanne ei ole merkittävästi muuttunut. Tehokkaita ratkaisuja odotetaan yhä.
Ali Harlinin mukaan tilanne on nyt hyvin erilainen kuin aiempina vuosikymmeninä. Esimerkiksi hyvälaatuista puhdasta villaa pystyttiin ennen käyttämään uudelleen, mutta nyt vaatteet tehdään usein sekoitekuiduista.
Liuotusmenetelmää kaupallistetaan parhaillaan. Harlin kertoo, että menetelmän on tarkoitus ratkaista nimenomaan käyttökelvottomien vaatteiden ongelma, ei lyhentää vaatteiden käyttöikää entisestään tarjoamalla helppo loppusijoituskohde.
- Me ottaisimme vaatteen vasta, kun se on liian huonokuntoinen käytettäväksi.
Uusimmat
-
14:51
Kempeleen puukotuksesta epäilty 23-vuotias nainen vangittu – nuori nainen kuoli, poliisi ei kommentoi motiivia
-
14:45
Helsingin lastensuojelu on varautunut al-Holin leiriltä saapuviin lapsiin: "Tarve arvioidaan tilannekohtaisesti ja tarvittaessa ryhdytään kiireellisiin toimiin"
-
14:45
Kuluttaja-lehti testasi älykellot – testiryhmän halvin malli keräsi kehuja
-
14:42
Jääkarhut intoutuivat jahtaamaan lennokkia jään alta – meno on kuin kuuluisassa myyräpelissä: Katso ainutlaatuinen leikkivideo!
-
14:37
Ferrari-pomolta kortit pöytään F1-huijauskohussa – "Tässä on koko salaisuus"
-
14:27
Brasilian presidentti ryöpytti Greta Thunbergia – haukkui "kakaraksi", ilmastoaktivisti vastasi räväkällä puheella
-
14:26
Pääministeri: Uudella hallituksella ei vielä linjamuutoksia al-Holin suhteen – viranomaisoperaatiota ei ole käynnissä, Haaviston erityisedustaja selvittää vaihtoehtoja
-
14:24
Sähköautoilijoiden kostoisku: Bensa- ja dieselautot eivät päässeet tankkaamaan, koska kaikki pumput oli blokattu
-
14:21
Missä on 49-vuotias Esa? Katosi sunnuntaina Rovaniemellä – poliisi pyytää havaintoja
-
14:17
Jättiyllätys! Jasper Pääkkönen nähdään uudessa suomalaiselokuvassa
-
14:07
Suomessakin myytävän ovikellon sovelluksesta paljastui karmiva yllätys – turvallisuustoiminto vuotaa tietoja käyttäjän sijainnista
-
13:59
MTV Uutiset paikalla – tässä ovat Antti J. Jokisen kansainvälisen elokuvasaagan suomalaiset näyttelijätähdet
-
13:57
Jennin supersuosittu ja helppo pasta nousi vuoden googlatuimmaksi – oletko jo maistanut koko kansan uutta "makaronilaatikkoa"?
-
13:46
Stanley Cup -voittaja palasi Suomeen suurin odotuksin, avautuu nyt tuskien taipaleestaan: "Olen ollut huonommassakin kunnossa"
-
13:46
Tiia-Riinan rakas Iitu-koira katosi viikko sitten kotoaan jälkiä jättämättä – ainoa johtolanka on ulkoverannalle ilmestynyt mystinen pahvilaatikko: "Toivon, että löydän sen elävänä tai kuolleena"
-
13:39
Leijonat-sankari Marko Anttila NHL-tähtien rinnalla – Vuoden urheilija -ehdokkaat julki
-
13:38
Lapsiasiavaltuutettu MTV:lle al-Holin mahdollisista palautuksista: "Näillä lapsilla on oikeus suojeluun ja sen ei pitäisi olla millään lailla kyseenalaistettava asia"
-
13:36
Klamydian rumpali Riku Purtola eroaa bändistä – yhtye vetäytyy talvitauolle
-
13:23
Talvivaarasta luvassa lopultakin korvauksia – puolet hakijoista on jo luovuttanut turhautuneina: "Järjestelmä ei ole oikeudenmukainen, siinä on valuvika"
-
13:23
Tuomas Virkkusen kommentti: Lukas Hradeckyn sankariteot sysäisivät seuraikonin synkkiin vesiin
-
Lataa lisää