Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rikosilmoituksen tehneet marjanpoimijat: Meitä on huijattu!

Junya Lek Yimprasert (vas.) toimi tulkkina thai-poimijoille Suolahdessa tänään.
Junya Lek Yimprasert (vas.) toimi tulkkina thai-poimijoille Suolahdessa tänään.
Julkaistu 11.09.2013 17:53(Päivitetty 11.09.2013 23:28)

Suolahden vanhan työväentalon pihalla häärii viisikymmentä pettynyttä marjanpoimijaa. He tekivät aamupäivällä rikosilmoituksen ihmiskaupasta, jonka kohteeksi katsovat joutuneensa. Tulkkina toimiva Junya Lek Yimprasert kertoo poimijoiden tunnoista.

– Katsokaa, tässä on todiste! Viisi viikkoa marjanpoimintaa, viisitoista tuntia päivässä ja tässä on palkka – neljäsataa kuusitoista euroa! esittelee tulkki erään poimijan palkkalappua.

Palkkalaskelman mukaan ansio olisi 1 600 euroa, mutta poimijalle maksetaan vain runsas 400 euroa, koska loppu menee velkaan.

– He ovat ostaneet eräänlaisen poimintapaketin kotimaastaan ja jääneet velkaa eri tahoille, omien sanojensa mukaan myös suomalaiselle marjayhtiölle. Poimintapalkasta kuitataan näitä velkoja, eivätkä tulot edes riitä velkoihin, kuvailee thai-poimijoita edustava lakimies Ville Hoikkala.

Junya Lek Yimprasertin mukaan thai-poimijoiden huono kohtelu on jatkunut jo useita vuosia. Tällä kertaa joukko jäi pahasti velan puolelle.

– Marjayhtiö on ohjannut heidät paikkoihin, joissa marjakausi on ollut ohi tai vasta tulossa. Poimimalla ei ole saatu sellaisia tuloja, joista heille kotimaassa kerrottiin, sanoo Yimprasert.

"Lääkäriin ei päässyt"

Hän osoittaa myös erään poimijan sidottua ja turvonnutta jalkaa.

– Hän loukkasi sen kuukausi sitten, mutta ei päässyt Suomessa lääkäriin. Tällainen ei voi enää jatkua, Suomen hallituksen on puututtava tällaiseen hyväksikäyttöön, vaatii poimijoita edustava Yimprasert.

Hänen mukaansa poimijat eivät lähde Suomesta, ennen kuin heidän tilanteensa on selvitetty.

– Me haluamme että asia tutkitaan vihdoinkin perin pohjin. Olemme vaienneet jo liian kauan, sanoo Yimprasert.

Marjayhtiö Ber-Ex kiistää kaikki väitteet huijauksesta tai kaltoinkohtelusta.

Avustaja: Thaimaalaisten poimijoiden lentolippuja aikaistettu

Lisää aiheesta:

Marjanpoimijoiden kohtalo jäi yhä auki – seuraavaksi Thaimaan kanssa neuvottelee työministeri SatonenThaimaalaiset marjanpoimijat eivät vieläkään pääse Suomeen: "En tiedä, kuka poimii mustikat ja puolukat"Hillat mätänevät metsään – Marjayrittäjä: Päätös thaimaalaisten marjanpoimijoiden maahantulon sallimisesta tuli liian myöhäänMarjabisneksen riskinjako oikeuden puntarissa – Poimijat hakevat korvauksiaHuijattiinko thaipoimijoita? Käräjille saapuneiden asianajaja: "Marjoja ei ollut ja riskeistä ei varotettu – palkkaus oli mielivaltaista"Kymmenien thaimaalaisten marjanpoimijoiden juttua puidaan käräjillä Kainuussa – vaativat tuhansia euroja
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 22:33
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut nainen löytynyt

  • 22:27
    Kadonneet

    Keravalla kateissa ollut mies löytynyt

  • 21:36
    Teboil

    Yle: Yksityisasiakkaat eivät voi ostaa enää Teboil-asemilta polttoainetta

  • 20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19:34
    Opiskelu

    Etäopiskelun määrä räjähti – tällaiset ovat korkeakoulujen läsnäolovaatimukset nyt