Tea ja Nina paneutuivat remontoitavan huoneiston värimaailman suunnitteluun. Tea oli toivonut olohuoneeseen tummaa lankkulattiaa, mikä antoi hyvän lähtökohdan jatkolle. Keskustelujen perusteella päädyttiin käyttämään tummia sävyjä ja mustaakin myös huonekaluissa sekä lisäksi oranssia, mahdollisesti kirkkaan punaista ja tehosteeksi valkoista.
Keittiöön tulee valkoista ja kiiltävää kovempaa pintaa, vähän ruostumatonta terästä ja välitilaan erityistä, punaista lasia.
Makuuhuoneeseen Tean toiveena oli paljon mustaa eri pinnoissa, niin mattana kuin kiiltävänä. Vaihtoehtona onkin eräs tietty maali, jonka avulla mustaan pintaan saadaan myös hopean sävyjä tai kahta erilaista mustan kiiltoastetta. Tähän on kiitollista yhdistää punaista tai oranssia.
Kylpyhuoneeseen tulee efektipinnaksi punaista laattaa. Suuren, pinnaltaan hiukan epätasaisen laatan avulla suihkunurkasta saadaankin todella hauskan näköinen. Musta laatta mustine saumoineen on puolestaan himmeä, mikä on erinomainen tausta punaiselle efektilaatalle.
Kun päälinjat on nyt sovittu, Nina tuo seuraavalla kerralla valmiimman ehdotuksen. Sen pohjalta päästään jo tilaamaan tuotteita.
Kahta eriväristä sisustuslaastia sisäseiniin
Sisäseiniin käytettiin sisustuslaastia, joka on kalkkipohjainen kalkkikivilaasti. Tea valitsi olohuoneeseen oranssia, makuuhuoneeseen mustaa laastia - eteinen tullaan myöhemmin käsittelemään kullanväriseksi. Pohjana kalkkilaastille voi olla mikä pinta vain; täällä alusta oli kiviseinä, jonka pinnassa on vanha maalikerros.
Maali karhennettiin hiekkapaperilla. Koko seinään levitettiin telalla mineraalipohjainen pohjuste. Sen kuivuttua kokonaan - mikä kestää seuraavaan päivään - pinta hiottiin kevyesti, jotta laastin tarttumista heikentävät pikku nystyrät saatiin pois.






