Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Reiska rakentaa talon: pohjatyöt

.
.Copyright MTV Oy 2002
Julkaistu 20.09.2002 17:36

Kun asuntomarkkinatilanne on se mikä se nyt on, asiantuntijallekin saattaa tulla kiire. Reiska päätti myydä kämppänsä ja sehän meni kaupaksi alta aikayksikön - mutta mistä uusi tilalle? Tuttu tilanne tänä päivänä monelle muullekin - perhe ei kauaa viihdy vuokrakaksiossa.

Niin syntyi mielenkiintoinen ja antoisa tilanne katsojien ja lukijoiden kannalta: Remontti-Reiska rakentaa talon itselleen. Sen on tarkoitus nousta nopeasti, ja ennen kaikkea laatu on tässä tapauksessa takuuvarma!

Ja Joka Kodin Asuntomarkkinat katsojineen seuraa tietysti homman etenemistä aitiopaikalta.

.
.Copyright MTV Oy 2002

Talo tehdään puusta. Ei Reiskalla taatusti ole mitään muitakaan materiaaleja vastaa, mutta: "Isä minut puurakentamiseen alunperinkin opetti, puun erikoismies kun oli. Siksi se on minulle luontevin ratkaisu. Puun minäkin parhaiten osaan."

Sopiva tontti löytyi pääkaupungin tuntumasta. Hyvä paikka, savimaata - paalutustako tiedossa? Eihän paaluttamisessa sinänsä mitään pelättävää ole, mutta hiukan siihen menee lisää rahaa - ei välttämättä paljon, mutta eihän sitä rakentjalla koskaan liiaksi ole. Tässä tapauksessa ei mennyt yhtään: maaperätutkimus kertoi, ettei paalutukseen ollut tarvetta.

Kun kaivulupa saatiin, alettiin pintamaan poisto. Viisas rakentaa talonsa alhaalta ylöspäin: samoilla lämpimillä kaivettiin pintakaivot ja viemäröinnit. Kaivuria päästiin hyödyntämään täysipainoisesti ja ennenkaikkea saatiin heti maan alle se mikä maan alle kuuluu - myöhemmissä vaiheissa tontilla ajetaan raskaita kuormia raskailla autoilla ja silloin on hyvä, kun kaivamisia ei tarvi tse enää miettiä.

..Copyright MTV Oy 2002

Talon alta poistettiin savea muutaman kymmenen sentin paksuinen viipale sepelitäyttöä varten. Kuopan pohja muotiltiin valmiiksi hiukan reunoja kohti vietttäväksi, jolloin mahdollinen vesi valuu salaojia kohti. Pohjalle levitettiin suodatinkangas.

Kankaan päälle levitettiin 30 sentin paksuinen kerros karkeaa, 6 -16 millin sepeliä, jonka Reiska tasoitti neljännestonnin painoisella täryjyrällä kuusi kertaa. Sen jälkeen päästiin rakentamaan muottia anturalle.

Lisää aiheesta:

Inhottavasta silmäongelmasta ei kostutustipoilla pääse eroonYleellisen samppanjapullon historia yllättää: "Ei voi kätkeä pommia"Kuinka kauan avattu glögi säilyy? Vastaus saattaa yllättääTekokuusi vai aito kuusi? "Aidon kuusen kritiikki kohdistuu siihen, että se palvelee vain lyhyen aikaa"Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."Karjalanpiirakoita, muikkukukkoa ja omenalörtsyjä – Linnan juhlien tarjoilut julki!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:08
    Silmäsairaudet

    Inhottavasta silmäongelmasta ei kostutustipoilla pääse eroon

  • Eilen18:15
    Kuohuviini

    Yleellisen samppanjapullon historia yllättää: "Ei voi kätkeä pommia"

  • Eilen17:15
    Juomat

    Kuinka kauan avattu glögi säilyy? Vastaus saattaa yllättää

  • Eilen14:32
    Joulu

    Tekokuusi vai aito kuusi? "Aidon kuusen kritiikki kohdistuu siihen, että se palvelee vain lyhyen aikaa"

  • Eilen11:59
    Liikenneturvallisuus

    Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."