Isis-terroristit kaappasivat tuhansia naisia ja lapsia vuoden 2014 tienoilla. Yksi nyt pelastetuista tapasi perheensä Irakissa.
Kamerat olivat paikalla, kun Rawand Naif, 18, tapasi perheensä 11 vuoden vankeuden jälkeen Batifan kylässä Irakissa.
Kurdistanin alueen hallinto pelasti Naifin Syyriasta, josta hänet löydettiin noin kaksi viikkoa sitten.
Onnen kyyneleiltä ja huudolta ei todella vältytty, kun 7-vuotiaana terroristien kynsiin joutunut nuori sai halata perheenjäseniään.
– En ole ikinä tuntenut näin paljon iloa elämässäni, Naif kertoi kurdilaiselle Rudaw-uutiskanavalle arabiaksi.
Arabia ei kuitenkaan ole hänen äidinkielensä. 11 vuoden vankeuden aikana hän ehti unohtamaan äidinkielensä kurdin.
Isis kaappasi noin vuosikymmenen takaisessa kampanjassaan Irakin kurdialueilta lähes 6 500 jesiditaustaista naista ja lasta.
Katso Naifin jälleennäkeminen perheensä kanssa videolta artikkelin alusta.
Lähde: ENEX / Rudaw