Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravintolarajoituksia ja koronapassi? Hallitus kokoontuu – MTV Uutiset seuraa suorana 12.30 alkaen

Katso:Katso päivän tärkeimmät uutiset LivestäKatso ministerien sisäänmenokommentit suorana MTV Uutiset Livessä kello 12.30 alkaen!KUVAT: LEHTIKUVA. KUVANKÄSITTELY: MTV.
Julkaistu 05.08.2021 12:19
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Hallituksen koronakokouksessa pohditaan tänään muun muassa koronapassia, nuorten rokottamista sekä ravintolarajoituksia. MTV Uutiset Live näyttää ministerien sisäänmenon kello 12.30 alkaen.

Hallitus kokoontuu kello 13 alkaen aluksi valtioneuvoston yleisistuntoon ja sitten koronakokoukseen.

Huomattava osa ministereistä on yhä lomalla, mutta esimerkiksi perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) on kertonut keskeyttävänsä lomansa osallistuakseen kokoukseen etänä.

Tänään olisi tarkoitus päättää esimerkiksi joidenkin alueiden ravintolarajoitusten kiristymisestä. MTV Uutisten tietojen mukaan ravintolarajoitusten tiukennus saattaa ehtiä päivän esityslistalle.

Pääkaupunkiseutu, Varsinais-Suomi ja Pirkanmaa siirtyivät tiistaina koronan leviämisvaiheeseen.

Lisäksi hallitus on päättämässä 12–15-vuotiaiden rokottamisesta, ja myös koronapassista käydään keskustelua. Työ- ja elinkeinoministeriössä on valmisteltu pohjamuistiota siltä varalta, että hallitus näyttää koronapassille vihreää valoa.

Iltapäivällä ministerit keskustelevat myös koronastrategian uudistamisesta. Uudesta strategiasta ei olla tänään tekemässä virallisia päätöksiä.

Lisää aiheesta:

Hallitus neuvotteli rajoituksista ja koronapassista – MTV Uutiset seurasi suorana
Viikkojen tauko ohi: Hallitus kokoontuu koronaneuvottelemaan – koronapassi pääsee käsittelyyn
MTV Uutisten tiedot: Rokotusjärjestyksen muuttamisesta ei päätöksiä vielä tänään – hallitus pohtii väliaikaisten koronarajoituslakien jatkoa
MTV Uutisten tiedot: Hallitus neuvottelee koronarajoituksista huomenna kello 11.30 – lasten harrastusrajoitusten lievennystä pohditaan
Vahvistaako hallitus kesätapahtumien peruuttamisen? Katso tiedotustilaisuus rajoituksista suorana klo 19.30
Erikoislähetys: Mikä on koronatilanne juuri nyt? Päätöstä Uudenmaan sulkemisesta odotetaan
Marinin hallitusKoronarajoituksetMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • 22.11.14:23
    Li Andersson

    Velkajarru oli kaikilta muilta virhe, Li Andersson lataa MTV:lle – Marinin hallituksen ex-ministeri suuttui VTV:n kohuraportista

  • 21.11.13:34
    Politiikka

    SDP:n Razmyar: VTV suosi Orpon hallitusta raportillaan, virastolta tyrmäys – "Julkaisupäivä päätettiin kauan sitten"

  • 20.11.17:18
    Raha

    VTV:n tutkija Marinin hallituksen rahakohusta: "Luvut ovat oikein"

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 20.11.10:58
    Talous

    HS: Valtiovarainministeriön mukaan VTV:n raportti liioittelee Marinin hallituksen menolisäyksiä