Rapujuhliin kuuluu oleellisena osana juomatarjoilu. Kaikille ei kuitenkaan maistu alkoholipitoiset juomat tai väkevät snapsit. Niinpä rapujuhlia järjestäessä ei saa unohtaa alkoholittomiakaan vaihtoehtoja.
Snapsien lomassa rapujuhlilla on perinteisesti nautittu olutta. Uuden sukupolven myötä on pöytään nostettu myös viileitä ja kuivia valkoviinipulloja. Juhliin kannattaa varata molempia vaihtoehtoja. Myös vesi kuuluu oleellisena osana juomatarjoiluun, muutenkin kuin käsienpesukulhossa. Vedellä voi tarvittaessa loiventaa snapsien tehoa.
Perinteinen kirkas viina on aina hyvä rapusnapsi. Mutta jos Koskenkorvasnapsi ei maistu, muitakin vaihtoehtoja löytyy. Esimerkiksi akvaviitit sopivat hyvin rapujen kanssa nautittavaksi.
Rapusnapsiksi voi kokeilla myös erilaisia sekoitteita. Suuriin kikkailuihin ei raputarjoilussa kuitenkaan kannata ryhtyä. Paras vaihtoehto on maultaan mahdollisimman neutraali, vain hiukan mausteita. Erilaisilla yrteillä ja lehdillä maustetut snapsit ovat mukavaa vaihtelua rapujuhliin. Snapsin maustamiseen täytyy tosin ryhtyä hyvissä ajoin. Mitä kauemmin juoma saa maustua sitä voimakkaampi maku on ja paremmin tunnistettavissa. Kokeile snapsin maustamiseen esimerkiksi:
- Mustaherukkasnapsi: Pullolliseen kirkasta lisätään mustaherukan lehtiä ja muutama mustaviinimarja. Annetaan maustua huoneenlämmössä vähintään kaksi päivää. Jäähdytetään hyvin ennen tarjoilua.
- Tillisnapsi: Pullolliseen kirkasta lisätään kruunutilliä ja annetaan maustua huoneenlämmössä vähintään kaksi päivää. Jäähdytetään hyvin ennen tarjoilua.
Lue lisää:
Uusimmat
-
14:44
Pöllöraati tyrmää kuntavaalien siirtämisen – "Ihan pellepuhetta"
-
14:39
Kotkassa ja Posiolla tuotettu miljoonien arvosta marihuanaa, poliisi epäilee – takavarikkoon lähes 250 kannabiskasvia
-
14:34
KHO salasi videon, jolla Jari Sillanpää käyttää huumeita
-
14:32
Ensimmäiset vihjeet uusista sketsihahmoista julki! Arvaatko kuvasta, millaisia persoonia he ovat?
-
14:31
Rovaniemen MM-ralli käynnistyy – kuka ottaa kuskin paikan? MTV Urheilu seuraa
-
14:26
Mies houkutellut lapsia herkkujen avulla autoonsa Keski-Suomessa – ilmoita havainnot hätänumeroon
-
14:26
Pääministeri Marin: Päivän koronaluvut ovat huolestuttavia, valmiuslain pykälien käyttöönottoa ei voi tässä vaiheessa sulkea pois
-
14:16
Menestyspaineilla marinoitu Kalle Rovanperä pitää päänsä kylmänä: asiantuntija teki merkittävän huomion suomalaisesta – "Se oli todella mukava nähdä"
-
13:56
Esapekka Lappi ajaa nyt tulevaisuus panoksenaan: "Kakkossija ei johda minulla mihinkään"
-
13:54
Avautuuko sinunkin autosi takaluukku tai konepelti nyt laiskemmin kuin ennen? Tästä se johtuu!
-
13:44
THL: Suomessa todettu 720 uutta koronatartuntaa – kaksi uutta koronavirukseen liittyvää kuolemaa
-
13:37
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Kaksi uutta koronaan liittyvää kuolemaa
-
13:33
Ilkka Herolalle ikävä uutinen MM-mitalitaistoon – näin hän valmistautuu ratkaisevalle hiihto-osuudelle
-
13:32
Ruotsissa jo kevään lukemia, +17 astetta! Pekka Pouta kertoo, miltä lähiviikot näyttävät Suomessa
-
13:31
Juontaja Mari Valosaari menee kesällä naimisiin – teki kuukauden testin, joka paljasti läheisimmät ystävät: "Lopulta häävieraslistasta tuli aika lyhyt"
-
13:12
Palveluskoiria koulutettiin salavideoissa raakaa väkivaltaa käyttäen – poliisi aloitti tutkinnan
-
Vaativan neurologisen kuntoutuksen tarve kasvaa – ikääntyminen ja elintapojen muutokset näkyvät aivopotilaiden määrässä Mainos
-
13:05
Venäjän vankiloiden päällikkö vahvistaa: Oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyi on siirretty rangaistussiirtolaan
-
13:00
Norja avaa rajan työmatkaliikenteelle Suomesta ja Ruotsista – ehtona todistus työpaikasta ja negatiivisesta testituloksesta
-
12:44
MTV Uutiset Rukalla: Näin hiihtolomailijat ja paikalliset suhtautuvat koronakäänteeseen – huono omatunto ei paina
-
Lataa lisää