Ranskan poliisi ratsasi kymmeniä koteja opettajasurman jäljiltä
Ranskassa poliisit tekivät maanantaina kymmeniä ratsioita islamilaisiksi militanteiksi epäiltyjen ihmisten koteihin, kertoi sisäministeri Gerald Darmanin. Ratsiat ovat osa ranskalaisen opettajan viimeviikkoisen surman tutkimuksia.
Nuori tshetsheenimies surmasi opettajan lähellä Pariisia perjantaina. Hyökkääjä sai itse surmansa poliisin luodeista kiinniottotilanteessa.
Darmanin kertoi radiohaastattelussa, että tutkinnassa on myös noin 80 tapausta, jotka koskevan vihapuheen levittämistä internetissä.
Sisäministerin mukaan ainakin yhden oppilaan isä sekä tunnettu islamisti olivat yllyttäneet surmaamaan opettajan, joka oli näyttänyt koulussa oppilaille profeetta Muhammadia esittäviä pilakuvia. Molemmat miehet on pidätetty, kuten myös noin kymmenkunta muuta henkilöä.
Opettajan esittelemät pilakuvat olivat olleet esimerkkeinä ilmaisunvapaudesta.
Uusimmat
-
14:36
Katso! Teemu Suniselle hämmentävä ulosajo MM-rallin päätöspätkällä – "Karsea virhe!"
-
14:35
Puolan presidentti puhunut ukrainalaisille, ukrainalaisjoukot rakentaneet uutta puolustuslinjaa Valko-Venäjän rajalle – MTV seuraa sotaa
-
14:10
Ruotsin MM-pelaaja astui arveluttavalle tielle – harkitsee nyt muutosta: "En käyttäisi sitä koskaan NHL:ssä"
-
13:58
Vihreät tyrmäsi ehdotuksen sunnuntailisien poistamisesta
-
13:58
Nollasta sataan 1,5 sekunnissa: Bentleyn ensimmäiseen sähköautoon jopa 1 400 hevosvoimaa
-
13:51
Tämä hätkähdyttävä heitto MM-kiekkolähetyksessä levisi somehitiksi – selostajalta yllättävä paljastus: "Sanoin sen tarkoituksella"
-
13:50
Poliisi otti kiinni viisi joukkotappeluun osallistunutta Vantaalla – riitaa käyty pesäpallomailoilla
-
13:48
F1-lähtöjärjestys: Kolmen tallin voittotaistelu? Valtteri Bottaksen saumat startissa
-
13:47
Puoluekokous: RKP:ssä kaikki pysyy ennallaan
-
13:40
Alkuviikolla yli 20 asteen rantakelit! Mutta vastapainoksi karmea käänne ensi viikonlopulle
-
13:15
Ökyvaroitus! Kylie Jenner jakoi yksityiskohtia 50 miljoonan dollarin yksityislentokoneestaan
-
13:14
Koppikäytävällä tulinen selkkaus: telottu NHL-vahti yritti kostaa vastustajalleen – joutuu viikoiksi sivuun
-
13:04
Lähes kaikki kokevat elämässään jotakin kauheaa – miksi kaikki eivät traumatisoidu? Psykologi kertoo, miten pahimmastakin selviää: "Toipuminen on se todennäköisin vaihtoehto"
-
12:55
MM-tappio käännettiin Ruotsissa voitoksi: "Tämä johtaa kultaan"
-
12:53
MTV seuraa: Ei ole totta! Suomalaisten historiallinen värisuora kariutui – Teemu Suninen ajoi ulos selkeästä luokkajohdosta
-
12:52
MTV selvitti: Näistä yrityksistä on tehty eniten valituksia kilpailu- ja kuluttajavirastolle alkuvuoden aikana
-
12:50
Näin Nato muuttaa varusmiespalvelusta – varusmiesliiton puheenjohtaja: Työpaikkoja puolustusvoimiin lisää
-
12:37
MM-kotikisojen tunnelmaa haukuttu – Nokia Arenalla työskentelevä Olli Jokinen tyrmää kritiikin
-
12:25
Vihreät kannattaa edelleen kannabiksen myynnin laillistamista
-
12:06
Huippumalli Gisele Bündchen paljastaa yksityiskohtia perhe-elämästään: "Se vaatii paljon työtä"
-
Lataa lisää