Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rajavartiolaitoksen vene ajoi karille ja ruorimies hukkui – veneen päällikölle sakkotuomio "hyvän merimiestaidon laiminlyönnistä"

2:41Rajavartiolaitoksen juhannuksena uponnut partiovene nostetaan – MTV paikallaKatso myös: Katso video: MTV Uutiset oli paikalla Rajavartiolaitoksen veneen nosto-operaatiossa.
Julkaistu 08.11.2022 11:48(Päivitetty 08.11.2022 12:07)

MTV UUTISET – STT

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Rajavartiolaitoksen merivartijan päiväsakkoihin palvelusrikoksesta ja hyvän merimiestaidon laiminlyönnistä kesällä 2020 tapahtuneen onnettomuuden takia. 

Rajavartiolaitoksen partiovene upposi Loviisan edustalla juhannuksena 2020 veneen ajettua karille.

Onnettomuus tapahtui veneväylän ulkopuolella, kun vesiliikennetehtävällä ollut vene oli matkalla Loviisan satamaan tauolle.

Pohjakosketuksen aikaan veneellä oli nopeutta noin 28 solmua, ja osuma aiheutti useita metrejä pitkät vahingot veneen pohjaan. 

Vaurioiden seurauksena vene upposi, ja onnettomuudessa yksi veneen kolmihenkisen miehistön jäsenistä kuoli.Sakot saanut merivartija toimi partioveneen päällikkönä onnettomuuden aikaan. Oikeudessa hän kiisti syyllistyneensä rikokseen.

Lue myös: Rajavartiolaitoksen vene upposi ja ruorimies hukkui – veneen päällikön syytteet käräjillä

Oikeus: Tähystys ei ollut riittävää

Syyttäjä vaati merivartijalle palvelusrikostuomiota, koska veneellä ei ollut onnettomuuden aikaan tarvetta kulkea veneväylän ulkopuolella. Lisäksi aluksen päällikkönä toiminut merivartija oli luovuttanut navigointivastuun aluksen ruorimiehelle, mikä ei ole päällikölle sallittua.

Syyttäjän mukaan aluksen tähystys ei ollut onnettomuuden aikaan riittävää.

Käräjäoikeus katsoi ratkaisussaan, että partioveneelle oli sinänsä sallittua kulkea veneväylän ulkopuolella, ja oikeudessa kuultu veneen miehistön jäsenkin totesi sen olleen tavanomaista.

Rajavartiolaitoksen määräyksen mukaan väyläalueen ulkopuolella on kiinnitettävä erityistä huomiota tähystyksen järjestelyyn ja noudatettava erityistä huolellisuutta. 

Lisäksi määräyksen mukaan päällikkö on vastuussa aluksen ja sen henkilöstön turvallisuudesta. Oikeus katsoi, että päällikkö rikkoi tätä määräystä, koska tähystystä ei ollut partioveneellä järjestetty riittävän hyvin.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi merivartijalle 50 päiväsakkoa, joista tuli hänen tuloillaan maksettavaa 2 200 euroa.

Lue myös: Itä-Uudenmaan poliisi tekee esiselvityksen partioveneen uppoamiseen johtaneista syistä

Lisää aiheesta:

Rajavartiolaitoksen Loviisan veneturmassa menehtyi miehistön jäsen – Rajavartiolaitokselle vaaditaan jättisakkoaRajavartiolaitokselle vaaditaan tuomiota Loviisan partioveneturmassa – oikeus: Tähystys ei ollut riittävääMuskelivene rysäytti avoveneeseen ja tappoi 12-vuotiaan Hangossa – neljälle tuomioRajavartiolaitoksen vene upposi ja ruorimies hukkui – veneen päällikön syytteet käräjilläAiriston veneturman tuomio julki: Moottoriveneen kuljettajalle ehdollista vankeuttaKahden ihmisen hengen vaatineen Airiston veneturman käsittely alkaa – moottoriveneen kuljettajaa syytetään törkeästä kuolemantuottamuksesta
KäräjäoikeusRajavartiolaitosLoviisaHelsinkiOikeudenkäynnitHukkuminenKuolemaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Käräjäoikeus
  • to14:31
    Henkirikokset

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • to07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • ke15:50
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"

  • ma16:21
    Kuusamo

    Tuomionanto siirtyi jälleen Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutussa