Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raiskauksia ja orjuutusta – Isisin naisvankeja kohdellaan brutaalisti

Julkaistu 29.12.2015 14:20

MTV UUTISET

Dokumentit paljastavat, kuinka raa’asti jihadistijärjestö kohtelee naisvankejaan ja kuinka se linjaa raiskauksia ja orjuutusta, kertoo The Independent -julkaisu.

Tiedot saatiin Yhdysvaltojen toukokuussa Syyriassa tekemän iskun yhteydessä, jossa kuoli myös järjestön johdossa ollut Abu Sayyaf.

Uutistoimisto Reutersin kertoo nähneensä dokumentit. Sen mukaan asiakirjat kertovat, kuinka Isis on organisoitunut, kuinka järjestö hallinnoi varastamaansa öljyä ja antiikkia, sekä kuinka naisvankeja tulee kohdella.

Eräs Reutersin näkemä ohjekirjanen asettaa tarkat säännöt sille, kuinka ”vääräuskoisia” naisvankeja tulisi orjuuttaa. Kirjanen pyrkii perustelemaan orjuutuksen islamilaisella lailla ja profeetta Muhammedin lainauksille, jotta Isis-taistelijat käyttäisivät sekä kiltteyttä että julmuutta vankeihin.

Naisvankeja ei kirjasen mukaan tulisi erottaa lapsistaan, mutta samalla orjiksi pakotettujen naisten raiskaaminen on sen mukaan hyväksyttävää.

Reuters sanoo, ettei dokumenttien aitoutta ole pystytty varmistamaan. Yhdysvaltojen viranomaisten kerrotaan sanoneen uutistoimistolle, että dokumenteilla on olut tärkeä rooli sen ymmärtämisessä, kuinka pienestä terroristiryhmästä saattoi kasvaa monimutkainen byrokraattinen organisaatio.

Lisää aiheesta:

Amnesty: Taleban tappanut siviilejä ja antautuneita sotilaita AfganistanissaAmerikan "Isis-leski" määrättiin pidettäväksi vankeudessa Yhdysvalloissa – väittää tulleensa huijatuksi kalifaatin kansalaiseksiUSA aikoo julkistaa suuren määrän Bin Ladenin piilopaikasta löydettyä aineistoa – terroristijohtajan pornokokoelma on jäämässä salaiseksiIsisillä ohjeet naisvankien kohteluun – "Isä ja poika eivät saa raiskata samaa naista"Äärijärjestö Isisin pelätään hankkivan rahaa elinkaupallaGuardian: Isisillä valmiit suunnitelmat valtion perustamiseen
IsisUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Isis
  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 12.8.12:24
    Uhkaukset

    Irakilaisveljekset oikeudessa poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä – "Minä olen islamin valtion mies"

  • 27.5.15:19
    Terrori-iskut

    Viime kesän veitsihyökkäyksestä epäilty syyrialaismies tunnusti syyllisyytensä oikeudessa Saksassa

  • 1.2.20:54
    Somalia

    Trump: Yhdysvallat tehnyt iskuja Somaliaan

  • 30.1.05:01
    Rikospaikka

    Supo: Suomessa on useita terroristijärjestö Isisiin kytköksissä olevia henkilöitä