Kimi Räikkönen keskeytti kolmannelta sijalta formula ykkösten kauden 2016 ensimmäisessä osakilpailussa Australian Melbournessa. Valtteri Bottas sijoittui kahdeksanneksi.
Ferrari menetti startissa hankkimansa kaksoisjohdon, kun Räikkösen keskeytyksen lisäksi talli mokasi Sebastian Vettelin rengastaktiikan. Kisan voittoon ajoi Mercedeksen Nico Rosberg ennen tallikaveriaan Lewis Hamiltonia ja kolmanneksi jäänyttä Vetteliä.
Lähdössä Vettel ponkaisi Mersujen välistä kärkeen ja ykkösmutkassa myös Räikkönen pääsi kärkiparin ohi, kun Rosberg tyytyi peittämään Hamiltonin ajolinjan.
Kilpailun luonne muuttui 18 kierroksen jälkeen, kun McLarenin Fernando Alonso törmäsi ohitustilanteessa Haas-tallin Esteban Gutierrezin perään ja rusikoi autonsa hurjalla voimalla rengasvalliin. Alonso kömpi autostaan vahingoittumattomana, mutta kisa keskeytettiin radan täytyttyä romusta.
Uusintastartissa Mercedes valitsi alle keskikovat renkaat Ferrarin superpehmeitä vastaan. Räikkönen jäi turva-auton poistuttua edellään ajaneesta Rosbergista ja ilmoitti pian tiimille jonkin olevan vialla. Suomalainen kurvasi liekehtivän autonsa Ferrarin varikkopilttuuseen ja keskeytti.
Ferrari hukkasi tilaisuuden haastaa Mercedestä rengasvalintansa takia ja vaikka Vettel saavutti Hamiltonia, hän pyörähti lopussa radalta.
Kärkitrion takana Red Bullin Daniel Ricciardo oli neljäs ja Williamsin Felipe Massa viides. Tulokastalli Haasin ranskalaiskuski toi auton heti debyytissä kuudentena maaliin ennen Force Indian ja kahdeksanneksi pisteille noussutta Williamsin . Toro Rosso oli vielä loppupuolella mukana taistelussa palkintopallipaikoista, mutta oli lopulta yhdeksäs ja kymmenes.

