Räikkönen: Paras voittaa lopulta aina

Kimi Räikkönen. Kuva: Roland Weihrauch/EPA.
Kimi Räikkönen. Kuva: Roland Weihrauch/EPA.EPA
Julkaistu 02.11.2008 22:16

Kolmanneksi formula ykkösten MM-sarjassa ajanut Ferrarin Kimi Räikkönen onnitteli rehdisti mestaruuteen ajanutta McLarenin Lewis Hamiltonia Brasilian GP:n lehdistötilaisuudessa.

Viime vuonna pisteellä Hamiltonin MM-taistossa kukistanut Räikkönen näki päätöskisassa, kuinka nyt puolestaan Hamilton nousi viime hetkellä mestaruuteen pisteen erolla ennen Ferrarin Felipe Massaa.

- Täytyy onnitella Hamiltonia voitosta. Paras aina voittaa lopulta. Pienestä jäi kiinni mestaruustaistelu - yhdestä pisteestä - mutta sillä lailla se menee, Räikkönen sanaili.

Kolmas tila MM-taulukossa ja päätösosakilpailussa ei irrottanut Räikköseltä hymyä, mutta jotain positiivistakin kaudesta jäi käteen. Ferrari ajoi tallien välisen kilvan voittoon tallipäällikkö Stefano Domenicellin ensimmäisenä vuotena tehtävässä.

- Suurin piirtein saatiin se mitä tultiin hakemaan, eli tiimille mestaruus. Kausi ei ollut helppo itselle eikä tiimille mutta pääasia oli että mestaruus tuli, Räikkönen mietti.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia 2008