Jääkiekon SM-liigan toinen finaali ratkesi raa'asti jatkoerässä, kun Tapparan Charles Bertrandin maalin edustalle kääntämä kiekko kimposi TPS-puolustaja Ruben Rafkinin luistimesta omaan maaliin. Tappara voitti ottelun 2–1 ja johtaa finaalisarjaa nyt otteluvoitoin 2–0.
Toinen finaali käytiin Turussa loppuunmyydyssä hallissa 10 500 katsojan edessä. Maaleilla ei suuresti herkuteltu.
Tappara siirtyi 1–0-johtoon ajassa 17.53, kun Waltteri Merelä luuti irtokiekon maalin edustalta häkkiin. Tappara-puolustaja Brady Austin oli lähettänyt kiekon TPS:n maalille. Osuma oli Merelälle pudotuspelikevään ensimmäinen.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Tappara-johto kesti pitkään, mutta Juuso Pärssinen huudatti turkulaisyleisöä ajassa 54.31. Pärssinen kiekotteli Markus Nurmen kanssa Tappara-maalin lähettyvillä ja iski pelivälineen luukulta Nurmen tarjoilusta yläkulmaan.
1:24

