Pytinki-messutapahtuma Seinäjoeolla
Rakentamisen ja sisustamisen erikoismessutapahtuma Pytinki avattiin perjantaina Seinäjoella. Seinäjoki Areenassa järjestettävän kolmipäiväisen tapahtuman yleisötavoite on 25 000 kävijää. Näytteilleasettajia on kaikkiaan 320.
Pytinki järjestetään nyt jo kahdeksannentoista kerran. Viime keväänä messuilla vieraili ennätykselliset 27 710 kävijää ja tuotteitaan esitteli kolmisensataa näytteilleasettajaa.
Ensimmäiset messut järjestettiin harrastajapohjalta Seinäjoen raviradalla vuonna 1981. Vuonna 1996 messujärjestäjän tehtävään perustettiin Etelä-Pohjanmaan Pytinki Oy.
Näyttelytilaa Seinäjoki Areenassa on lähes 8000 neliömetriä.
(STT)
Uusimmat
-
14:03
Petter Kukkonen paalutti tiukkaa tekstiä yhdistetyn latukohuun liittyen: korjasi yhden esillä olleen virhekäsityksen – "Sellaista sääntöä ei ole olemassa"
-
13:57
Maisa Torppa ja Mikko-puoliso jättivät avioerohakemuksen – Torppa vakuuttaa MTV Uutisille, että he eivät ole eronneet: "Liittomme voi hyvin"
-
13:52
Kreikan keskiosissa voimakas maanjäristys
-
13:52
Turussa kadonnut 12-vuotias tyttö on löytynyt
-
13:45
HIFK vahvisti: Anton Lundellilla koronavirustartunta
-
13:45
Omakotiasuja, näin varaudut lumen sulamiseen ja ehkäiset kosteusvahinkoja: "Selviä hälytysmerkkejä ovat…"
-
13:39
MTV seuraa koronan etenemistä: Yli 400 000 on saanut rokotteen – avi sulki rajoituksia rikkoneen ravintolan Lappeenrannassa
-
13:37
Suomessa neljä uutta koronakuolemaa – teho-osastoilla nyt 37 potilasta
-
13:22
Savon Sanomat: Joogasalin yrittäjä ei mennyt koronatestiin joukkoaltistumisesta huolimatta – otettiin kiinni ja pakkotestattiin poliisin avustuksella
-
13:18
Hengityskoneessa olleen potilaan taposta syytetty Husin hoitaja oli syyntakeeton – jätettiin tuomitsematta rangaistukseen
-
12:54
Risto Dufva hätkähdytti pyöräkommentillaan – taustalta löytyy jopa yhteinen lihanleikkauskokemus Ville Niemisen kanssa
-
12:52
Kauppalehti: Nesteen miljardiluokan jalostamoinvestointi on menossa Rotterdamiin Porvoon sijaan
-
12:45
Hillitön video! Janni Hussin ja Tuukka Ritokosken yhteislaulu oli liikaa – Jaajo Linnonmaan pokka petti täysin
-
12:44
Sääntömuutoksesta suivaantunut Unkarin valtapuolue Fidesz jättää EU-parlamentin suurimman ryhmän
-
12:39
Opetushallituksen pääjohtaja Olli-Pekka Heinonen siirtyy IBO:n johtoon
-
12:38
Jonnon isä oli aina pihalla perheen WhatsApp-keskusteluista – sitten selvisi jotain hulvatonta: "Ajattelin sen johtuvan vain siitä, että hän on vanha"
-
12:27
Syyttäjä vaatii pitkiä vankeusrangaistuksia Koskelan teinimurhasta syytetyille – yksi pojista vaati päästä heti vapaaksi, oikeus ei suostunut
-
12:22
MM-hiihdoista koronapommi: Italian maajoukkue jättää kisat kesken
-
11:59
Suomessa valmistellaan lennonjohtoa etätöihin
-
11:54
Volvo esitteli ihan uuden automallin: Tässä on C40, jonka keulailmeeseen on parempi totutella
-
Lataa lisää