Puurunen kisasi yksikätisenä

Paavo Puurunen, kuva:Lehtikuva/Janerik Henriksoon
Paavo Puurunen, kuva:Lehtikuva/Janerik Henriksoon
Julkaistu 19.02.2010 03:00

Paavo Puurunen kilpaili vasen olkapää vahvasti teipattuna torstaina olympialaisten ampumahiihdon miesten normaalimatkalla.

Kokeneen kuhmolaisen olka alkoi vihoitella tiistaina harjoituslenkillä, eikä puudutuksesta ollut apua.

- Työnsin käytännössä yhdellä kädellä. Kättä ei saanut kunnolla koukkuun, Puurunen sanoi.

Hän ei osannut sanoa, mistä olkapääkipu johtui. Kisaaminen kuitenkin koetteli hänen kipukynnystään.

- Keväällä jalkaoperaatio sattui kaksi minuuttia, ja nyt sattui 50 minuuttia, Puurunen kuvasi.

Jäykäksi teipattu käsi haittasi myös ampumista. Neljä sakkoa ampunut Puurunen päätyi normaalimatkalla 53:nneksi hävittyään kisan voittaneelle Norjan Emil Hegle Svendsenille viisi minuuttia ja 41 sekuntia. Norjalaiset ottivat kaksoisvoiton, sillä kisojen ensimmäisen mitalinsa napannut Ole Einar Björndalen jakoi hopean Valko-Venäjän Sergei Novikovin kanssa. Kaksikko hävisi Svendsenille 9,5 sekuntia.

Puuruselle 20 kilometrin kisa oli laiha lohtu viime sunnuntain epäonnistuneen sprintin jälkeen. Sprintin 73. sija kariutti Puurusen mahdollisuudet päästä takaa-ajoon, joka olisi ollut hänen päämatkansa.

- Kun on kaksi vuotta tehnyt vain pikakisan ja takaa-ajon kanssa hommia, ja se kosahtaa tuolleen, jokainen voi ymmärtää, että kahdessa päivässä et sitä korjaa, Puurunen sanoi.

Pikakilpailun päivänä Puurusen kilpailuvuorolle osui kisarupeaman lohduttomin sää, armoton räntäsade.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Olympialaiset