Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puumalalainen Antti säikähti rantavedessä kellunutta ruumista – olikin 1,3 metrin mittainen hauki, jonka mies nappasi paljain käsin

Kaivuupalvelu timantti
Julkaistu 06.12.2020 13:07
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Puumalalainen Antti Kasanen koki elämänsä yllätyksen aloittaessaan maanantaina työpäivän rantapusikossa, kun vedessä pulahti jättikokoinen hauki. Aluksi Kasanen luuli aallokossa vellonutta haukea ruumiiksi, kunnes asian todellinen laita selvisi.

– Aloitettiin maanantaina uuden talon valmistelutyöt rakennuksen tontilla. Siirryin vaihteeksi raivaussahan kanssa tekemään rantapusikkoa, kun hetken sahailtuani katsoin syrjäsilmällä mikä rantakaislikossa oikein puluaa, Antti Kasanen selvittää MTV Uutisten haastattelussa.

Ensin Kasanen säikähti ja luuli nähneensä vedessä ruumiin.

– Aallokko oli suunnilleen puolimetrinen, ja se hakkasi suoraan vasten rantaa. Katsoin ensin, että se on ihmisen käsi, joka muljahtelee vihreän tuulipuvun hihassa. 

– Hetken mielijohteesta päätin napata kalan. Keksin ottaa käsiini ensin rantahiekkaa, koska tajusin, että hauki on limainen ja niljakas ja otin sitä pyrstöstä kiinni. Sen verran, kun saappaan varsi antoi myöten, menin veteen, ja nopealla paiskauksella heitin kalan rantapuskaan. Ja eikun perään ja kolauttamaan henki pois.

MTV Uutiset kertoi viime vuonna Savonlinnan Pihjalajärvestä nouseesta pulkkaakin pidemmästä vonkaleesta. "Ihan valehtelematta ihmisen pää mahtuisi kevyesti sen suuhun," hirmuhaukea kuvasi sen napannut Ari. Katso video!

0:35Ari nosti jättiläishauen jäisestä järvestä:"Ihan valehtelematta ihmisen pää mahtuisi kevyesti sen suuhun"

Hurjankokoinen vonkale

Kun hauki oli hengetön, Kasanen lähti raahaamaan sitä viereen esitelläkseen sen yhtiökumppanilleen. Tämä ei aluksi uskonut tapahtunutta todeksi. Yllätyshauella oli nimittäin vielä pituutta 132 cm ja painoa 10,2 kiloa – kuten myöhemmin kävi ilmi.

– Hän oli hyvinkin hämmästynyt, kun tulin hänen luokseen valtavan hauen kanssa. Olimme keskellä korpea, eikä ketään näkynyt missään. 

– Ensin hän kysyi, että mistä minä sen sain ja kuka antoi. Mutta vakuutin hänelle itse sen rantavedestä ottaneeni.

Työkaverin oli lopulta jälkien perusteella pakko uskoa, että kala oli Kasasen omin käsin pyytämä. Sekin epäily, että kala olisi ollut löydettäessä kuollut, hiipui siihen, että kala edelleen vielä Kasasen kuvauksen mukaan "hengitteli hiljakseen".

– Sitten me varmaan 10 minuuttia naureskeltiin ja ihmeteltiin, mitä voi sattua.

Hauki-on-kala-ja-koiraEi riittänyt vaa'assa mittaristo tämän hauenpään painon punnitsemiseen.Kaivuupalvelu timantti

"Olen Tarzanista saanut kuulla vertauksia"

Eteläsavolainen Kasanen sanoo, että jos jollekulle tällaista voi tapahtua, se käy nimenomaan hänelle.

– Olen vähän semmoinen, että sattuu kaikenlaista, Kasanen myöntää. 

Kasasen haukitempaus on herättänyt ansaittua huomiota tuttavapiirissä. 

– Vaikka en ole edes mikään kalamies, enemmän metsästäjä, kukaan ei lopulta ollut yllättynyt siitä, että minä olin pyytänyt hauen käsin. Olen tosin Tarzanista saanut kuulla vertauksia, hänhän pyysi kaloja käsin.

– Yksi kaveri säälitteli Facebookissa haukea, että tuohon ikään ja kokoon mennessä on onnistunut väistelemään verkot, katiskat ja herkulliset uistimet, ja sitten tulee joku puskapiru ja heittä sen saman tien kuivalle maalle. Lähti kuin hauki rannasta, tosin toiseen suuntaan, Kasanea nauraa.

Kala oli pitkä mutta laiha

Kasasen saalistama hauki oli pitkä mutta laiha. Kasanen arvioi, että jos se olisi ollut paksumpi, se ei olisi pystynyt uimaan niin matalassa vedessä.

– Varmaan sen purukalustolle on sattunut jotain, vai oliko se vain vanha? Uskon, että toista kalaa se ei enää olisi kiinni ehkä saanut. Sen hampaat näyttivät jo pyöristyneiltä. Todennäköisesti se eli enää planktonia pohjasta syömällä – ja se koitui sen kohtaloksi, Kasanen pohtii.

Pelkkä pää paina ainakin 3 kiloa

Kasaselle on selvää, että joku pysyvä muisto omalaatuisesta kalareissusta on saatava ja se olkoon kalan pää. 

– Pään minä täytätän muistoksi tapahtumasta. Se on nimittäin valtava. Kotona minulla on 2 kilon vaaka eikä sillä saatu otetuksi mittaa. Eli pelkkä pää painaa ainakin 3 kiloa, Kasanen arvioi.

Pään koosta saa osviittaa myös siitä, että se oli jopa isompi kuin Kasasen saksanpaimenkoiran pää.

Hauki-on-kala-ja-koira-2Hauen pää on suurempi kuin Kasasen saksanpaimenkoiran!Kaivuupalvelu timantti

Siinä missä pää jää ikuiseksi muistoksi, kalan liha on jo keitetty. Paikallisen huoltoasemayrittäjän venäläinen puoliso teki siitä Kasasen mukaan herkkuruokia.

– Soitimme hänelle, ja hän olikin jo viiden minuutin päästä hakemassa sitä. 

Myös eteläsuomalaiselle asiakkaalleen, joka aikanaan rannalle talonsa rakentaa, Kasaselle oli hyviä uutisia: vesi on kalaisa.

– Kaikkein hauskinta on se, että meidän asiakkaamme poika on kuulemma innokas kalastaja ja hän oli jo kysellyt, onkohan siellä hyvät kalavedet. 

– Nauratti, että tämmöinen yrittäjän retale heittää rannasta kaloja käsin, pitää niiden aika hyvät olla. Kyllä se kalastamiseen aika optimi on, Kasanen kuittaa.

Kasasen haukitarinasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti. 

Lisää aiheesta:

Janne sai elämänsä saaliin: 138-senttinen jättihauki sai miehen puhaltamaan – eikä se ollut edes reissun ainoa suursaalisKun Perttu sai yli 12-kiloisen kuhan, hän ajatteli, ettei isompaa enää tässä elämässä tule – sitten maailmanennätysluokan "Tanhupallo" nappasi: "Aivan hirveä pommi"Ari nosti jättiläishauen jäisestä järvestä: "Ihan valehtelematta ihmisen pää mahtuisi kevyesti sen suuhun" – kuvat kertovat enemmän kuin tuhat sanaa tästä möröstäJo on vonkale! Jättihauki ui Pertin, 71, verkkoon: ”Ei sitä heti silmiään uskonut”Mikä jättiläiskuha! Kirkkoherra ja kalakaverit hiljenivät saaliinsa äärellä – "Nämä ovat kerran elämässä -juttuja"Mikä on tämä verkoista noussut jättikala? Facebook-jaosta alkoi mahdoton hässäkkä
Luonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen16:46
    Ilmastonmuutos

    Taas pahaenteinen viesti ilmastosta: "Seuraukset näkyvät kaikkialla"

  • Eilen07:47
    Linnut

    Lintujen talviruokintaa suitsitaan – "Se on ihan todella väärin"

  • ke05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • ti21:46
    Filippiinit

    Hyytävä näky tallentui videolle – taivas pimeni lepakoista

  • ti20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta