Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putin ei näe tarvetta oppositiojohtajan myrkytystutkinnan aloittamiselle – suomalaisasiantuntija pitää tilannetta absurdina: "Tuntuu koomiselta"

6:39Putinin mielestä oppositiojohtajan myrkytyksestä ei tule aloittaa rikostutkintaa – asiantuntija arvioi seurauksiaKatso Jussi Lassilan koko haastattelu MTV Uutiset Livestä!
Julkaistu 12.12.2020 15:40
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Venäjän presidentti Vladimir Putinin mielestä rikostutkintaa ei tarvita, koska oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi ei kuollut myrkytykseen.

Elokuussa Aleksei Navalnyi joutui myrkytyksen kohteeksi Venäjällä, mistä hänet myöhemmin siirrettiin tehohoitoon Saksaan. Oppositiojohtaja on syyttänyt myrkytyksestä Venäjän johtoa.

Presidentti Putinin hallinto on kiistänyt syytökset ja vaatinut Saksalta todisteita.

– Kremlin mielestä syytä tutkinnalle ei ole. Tosiasiat tuntien tämä tuntuu koomiselta, mutta tässä ei ole mitään uutta, vanhempi tutkija Jussi Lassila Ulkopoliittisesta instituutista kommentoi MTV Uutisille.

Lue myös: Miksi Venäjällä ei ole aloitettu tutkintaa Navalnyin myrkyttämisestä? Näin Putin vastasi

Hän sanookin, että Venäjän johto on esittänyt julkisuudessa hyvin värikkäitä väitteitä Navalnyin tilanteesta.

– Matkan varrella on kuultu sellaisiakin (väitteitä), että Navalnyi olisi itse myrkyttänyt itsensä tai kyseessä olisi ollut aineenvaihduntahäiriö, Lassila listaa.

Miten Navalnyin myrkytystapaus vaikuttaa kansainvälisiin suhteisiin? Katso MTV Uutiset Live!

Lisää aiheesta:

Venäjän ulkoministeri kiistää jyrkästi FSB:n olleen Navalnyin myrkytyksen takana: "Onhan kaikkia tällaisia uutisia hauska lukea"Sekavia puheita: Putin teki täyskäännöksen Navalnyin myrkytystapauksessa – väittää nyt henkilökohtaisesti lähettäneensä Navalnyin ulkomaille saamaan hoitoaVenäjä käänsi kohun myrkkypullon ympärillä päälaelleen: "Mahdollinen todiste vietiin ulkomaille, miksi?"Venäjä aloitti alustavan poliisitutkinnan Navalnyin tapauksestaVenäjä kritisoi "epäilyttävän hätiköityjä" tuloksia Navalnyin myrkyttämisestä: "Syytökset kohtuuttomia ja loukkaavia"Aleksei Navalnyi taistelee hengestään epäillyn myrkytyksen jälkeen – tutkija: "Kreml on välillisesti ilman muuta ollut vastuussa"
Vladimir PutinAleksei NavalnyiVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Vladimir Putin
  • Eilen14:20
    Ukrainan sota

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"

  • 13.12.15:35
    Ihmisoikeudet

    Venäjältä uusia rangaistuksia "ulkomaisia agentteja" vastaan – Putin sai täyslaidallisen vasten kasvojaan

  • 13.12.05:55
    Venäjä

    Irina on piikki Putinin lihassa – Suomessa asuu jo kuusi "ulkomaista agenttia"

  • 12.12.13:02
    Recep Tayyip Erdogan

    Putin ja muita johtajia kokoontui harvinaiseen kokoukseen Turkmenistaniin

  • 11.12.09:20
    Ukrainan sota

    Kenraaliluutnantti: Venäjän hyökkäys Eurooppaan on varmaa, jos tällainen rauhansopimus hyväksytään