Luvaton poissaolo on yleisin sotilasrikos. Myös sotilaiden välisiä pahoinpitelyjä ja sotilaiden varkauksia käsitellään sotilasrikoksina.
Sotilasrikosten määrä puolustusvoimissa on säilynyt ennallaan. Viime vuonna niitä sattui noin viisi tuhatta, joista eniten oli luvattomia poissaoloja sekä annettujen määräysten rikkomisia.
Neljässä tapauksessa viidestä seurauksena oli pääesikunnan mukaan lievä kurinpito-ojennus. Viime vuonna kurinpitoseuraamuksia määrättiin noin 4300.
Luvattomien poissaolojen sekä annettujen määräysten rikkomisten ja laiminlyöntien lisäksi sotilasrikoksina käsitellään myös sotilaiden väliset pahoinpitelyt ja sotilaiden varkaudet ja vahingonteot, joiden kohteena on puolustusvoimien omaisuus.
Syyttäjälle toimitettiin viime vuonna liki 350 asiaa eli seitsemisenkymmentä edellisvuotta vähemmän. Vähennystä selittää kertausharjoitusten määrän ja sen myötä reserviläisiä koskevien asioiden väheneminen.
(MTV3-STT)