Maanpuolustuskorkeakoulun sotilaspedagogiikan professori Juha Mäkinen luonnehtii puolustusvoimien tänään esittelemiä lakkautusaikeita byrokraattisuuden vastaliikkeeksi.
– Jokaisessa organisaatiossa on enemmän tai vähemmän byrokraattisuuden piirteitä ja voi olla, että valtionhallinnossa niitä on hieman yli keskimäärän. Hallintoa tässä nyt erityisesti rationalisoidaan ja kevennetään. Sinänsä kyse on ihan normaalista hallinnon kehittämisestä.
Mäkinen nostaa kehittämiskohteiksi esimerkiksi tietotekniikan tehokkaamman hyödyntämisen.
– Tarpeetonta paperin pyörittelyä ja informaation siirtelyä pyritään vähentämään.
Puolustusvoimat ilmoitti tänään, että se aikoo lakkauttaa kuusi varuskuntaa tai joukkoyksikköä.
Ensi vuoden loppuun mennessä aiotaan lakkauttaa Pohjois-Karjalan prikaatti Kontiolahdella, Kotkan rannikkopataljoona ja Ilmavoimien teknillinen koulu Jämsässä. Vuoden 2014 loppuun mennessä lakkautettavien listalla ovat Pioneerirykmentti Keuruulla, Hämeen rykmentti Lahdessa ja Lentosotakoulu Kauhavalla.
Varusmieskoulutusta keskitetään - painotus peruskoulutukseen
Puolustusvoimien budjettiin on tiedossa leikkauksia lähivuosina. Nyt Puolustusvoimien strategiana näyttäisi olevan voimavarojen keskittäminen keskeisimpiin varusmieskoulutuksen osa-alueisiin. Ne halutaan säilyttää mahdollisimman elinvoimaisina.

