Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lahti suree, Keuruu ei hyväksy armeijan säästöjä

Julkaistu 08.02.2012 11:25(Päivitetty 15.02.2012 07:51)

Lahden kaupunginjohtaja suree valtion työpaikkojen lähtöä kaupungista, sillä niitä on entuudestaankin keskivertoa vähemmän.

Kaupunginjohtaja Jyrki Myllyvista laskee Hennalan varuskunnan sulkemisen heijastuvan ainakin tuhanteen työpaikkaan: yli 400 työntekijän lisäksi pariin sataan alihankkijaan sekä perheenjäseniin. Myllyvirta lupaa Lahden vielä taistelevan lakkautuspäätöstä vastaan.

- Ensimmäinen reaktio ei ole antautuminen, vaikka vihollinen on osaava.

Lahti aloittaa tarvittaessa valtion kanssa neuvottelut Hennalan varuskunnan noin 85 hehtaarin tulevasta käytöstä. Ratkaisuja rajoittaa se, että sata vuotta vanha varuskunta on valtakunnallisesti arvokas kulttuurihistoriallinen kohde.

Naapurikunta Hollola joutuu pohtimaan uutta käyttöä noin 750 hehtaarin laajuiselle Hälvälän harjoitusalueelle. Isoja harjoitusalueita on myös Asikkalassa ja Padasjoella.

Keuruun kaupunki aikoo taistella

Keuruulla Keski-Suomessa ei hyväksytä päätöstä lakkauttaa Pioneerirykmentti, joka on kaupungin toiseksi suurin työnantaja. Kaupunginhallitus aikoo esittää valtioneuvostolle, että lakkauttaminen perutaan.

Keuruulaisten mukaan päätöksessä ei ole otettu huomioon varuskunnan edullista sijaintia keskellä Suomea. Lisäksi pidetään kohtuuttomana, että ainoa Maavoimien yksikkö usean maakunnan alueella suljettaisiin.

(MTV3 - STT)

Lisää aiheesta:

Muistatko nämä pahimmat pääministerikohut? Muutama johti eroon astiSanna Marin rökitti Sauli NiinistönPuhemiesneuvostolta kova linjaus: Kansanedustajan palkkio voidaan jäädyttää "ongelmallisissa tapauksissa"Teboil-kauppiaat: Liikenneasemien toiminta vaarassaSyksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"Presidentti Stubb Pohjois-Savoon – tekee tarkastuskäynnin Karjalan lennostoon
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:23
    Politiikka

    Muistatko nämä pahimmat pääministerikohut? Muutama johti eroon asti

  • 16:16
    Sanna Marin

    Sanna Marin rökitti Sauli Niinistön

  • 15:56
    Politiikka

    Puhemiesneuvostolta kova linjaus: Kansanedustajan palkkio voidaan jäädyttää "ongelmallisissa tapauksissa"

  • 15:54
    Teboil

    Teboil-kauppiaat: Liikenneasemien toiminta vaarassa

  • 14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"