Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Punkkikausi ei olekaan vielä ohi – ole varuillasi näillä alueilla!

Punkin purema voi olla vaarallinen.
Punkin purema voi olla vaarallinen.Lehtikuva/ Marja Airio
Julkaistu 09.10.2012 10:44

Helsingin yliopiston professori Antti Vaheri kertoo, että punkit ovat liikkeellä niin kauan, kunnes maan lämpötila on alle viiden plusasteen. Hänen mukaansa paniikkiin ei ole aihetta, mutta on syytä olla varuillaan, kun liikutaan punkkialueilla.

Punkkivaara liitetään yleensä kesään, mutta todellisuudessa punkit ovat syksyn lämpötiloista riippuen liikkeellä pitkäänkin.

– Purematilastoja voi tarkastella tautien välityksellä, kun potilaat tulevat lääkäriin muutaman viikon viiveellä. Marraskuussa enää harvemmin tulee tapauksia, mutta lokakuussa niitä tavataan vielä, Helsingin yliopiston professori Antti Vaheri toteaa.

Punkkikausi on pahimmillaan Suomessa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan heinäkuusta marraskuuhun. Vaheri kokee, että syksyn suurin ongelma-aika ajoittuu elo-syyskuulle.

Heti lääkäriin!

Punkit ovat puhuttaneet tänä kesänä paljon ja uutisointi on usein pelottelevaa. Vaherin mukaan paniikkiin ei ole aihetta, mutta silmät on pidettävä auki.

– Borrelioosia diagnosoidaan muutamia tuhansia vuodessa. Punkkien määrä on nyt kuitenkin voimakkaassa kasvussa ja etenkin alueilla, joilla esiintyvyys on suuri, on syytäkin olla varuillaan. Paniikkia en kuitenkaan lietsoisi, Vaheri kertoo.

Vaheri muistuttaa, että heti borrelioosilta vaikuttavien oireiden ilmetessä on hakeuduttava hoitoon, jotta vältytään pahemmilta seurauksilta.

– On tärkeää suunnata heti oireiden ilmetessä lääkäriin, jotta antibioottihoito voidaan aloittaa ajoissa. Borrelioosi voi pahimmillaan aiheuttaa vaikeita ongelmia ja infektioita keskushermostossa ja sydämessä, sekä tuoda iho-oireita.

Pahimmat punkkialueet Suomessa ja ulkomailla

  • Suomessa punkkeja tavataan keskimäärin vähemmän kuin muualla Euroopassa.
  • Etenkin Turun saaristossa, Ahvenanmaalla ja Kokkolan seudulla kannattaa olla varuillaan.
  • Ulkomailla punkkeja esiintyy huomattavasti enemmän kuin Suomessa, matkakohteesi tilanteen voit katsoa esimerkiksi Punkkiklinikka.fi-sivustolta.

Lähteet:

THL.fi, Punkkiklinikka.fi

Hannele Lampela/ MTV3

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Tuikku, aspiriini, termospullo – tuttujen sanojen tausta voi yllättääSipsipussin avaamiseen löytyy kikka, jota moni ei ole hoksannutVoiko uudenvuoden juhlista seurata varoitus vuokralaiselle? Asiantuntija vastaaÄitiysavustuksen arvo nousee – osalle tulossa myös rahaaLemmikinomistaja, älä tuudittaudu tähän ajatukseen uutenavuotena – "Riski on ihan kaikkien koirien kanssa"Kuinka kauan perunasalaatti säilyy jääkaapissa? Martoilla on vastaus

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:02
    Suomen kieli

    Tuikku, aspiriini, termospullo – tuttujen sanojen tausta voi yllättää

  • Eilen16:55
    Ruoka

    Sipsipussin avaamiseen löytyy kikka, jota moni ei ole hoksannut

  • Eilen14:01
    Vuokra-asuminen

    Voiko uudenvuoden juhlista seurata varoitus vuokralaiselle? Asiantuntija vastaa

  • Eilen11:27
    Kela

    Äitiysavustuksen arvo nousee – osalle tulossa myös rahaa

  • Eilen09:15
    Lemmikit

    Lemmikinomistaja, älä tuudittaudu tähän ajatukseen uutenavuotena – "Riski on ihan kaikkien koirien kanssa"