Protestit katkaisivat hakkuut Suomussalmella

Julkaistu 03.04.2006 11:42(Päivitetty 04.04.2006 08:27)

Luonnonsuojelijoiden protesti on keskeyttänyt Metsähallituksen hakkuut Suomussalmen Malahviassa. Parikymmentä Greenpeacen ja Luonto-Liiton aktiivia kerääntyi aamulla kahden metsätyökoneen lähistölle banderollien kanssa, ja korjuutyöt keskeytettiin.

Luonnonsuojelijat arvostelevat Kainuun Malahviassa tehtäviä tutkimushakkuita tarpeettomaksi kiusanteoksi.

Metsähallitus ja Metsäntutkimuslaitos tekevät Malahvian Natura-alueella hakkuita, joilla pyritään jäljittelemään myrskytuhoa ja metsäpaloa. Hakkuualueiden kokonaispinta-ala on noin 30 hehtaaria.

Metsähallituksen Kainuun metsätalouden aluejohtaja Veikko Hiltunen sanoo, että työt ovat keskeytyneet niin kauan, kuin häirintä jatkuu. Virkavaltaa ei toistaiseksi ole kutsuttu paikalle.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa