Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Prinsessa Victorialla ja prinssi Danielilla suomalaissuunnittelijoiden koru

prinsessa Victoria ja prinssi Daniel
prinsessa Victoria ja prinssi Daniel
Julkaistu 24.11.2011 12:49(Päivitetty 24.11.2011 12:49)

Suomalaissuunnittelijoiden koru nähdään prinsessa Victorian ja prinssi Danielin päällä. Korun suunnitelleet Heini Lehto ja Noora Kunttu haluavat tuoda korullaan esille Itämeren asiaa.

Suomalalaissuunnittelijoiden korut koristavat niin Tarja Halosen kuin prinsessa Victorian ja prinssi Danielin asuja. Heini Lehdon ja Noora Kuntun kauniit riipukset, solmioneulat, kalvosinnapit ja pinssit ovat hyvä teko Itämeren hyväksi.

Muotoilijat ja sisustusammattilaiset ammentavat töihinsä inspiraation sukellusharrastuksestaan. Sukelluskokemus Itämerellä avasi heidän silmänsä.

Koru Itämeren hyväksi
Koru Itämeren hyväksi

– Sukeltaessa pääsee lähelle luontoa, värien kirjoa ja muotojen moninaisuutta. Itämeressä sukeltaminen oli eri tavalla pysäyttävä kokemus. Ymmärsimme että jotain on tehtävä ja pian. Laitoimme kaiken osaamisemme peliin ja aloitimme oman projektin Itämeren rehevöitymisen ehkäisemiseksi, suunnittelijat kertovat.

Luovan yhteistyön tuloksena syntyi hyväntekeväisyyskoru Itämeren hyväksi. Korujen inspiraation lähtenä on käytetty luontoa ja materiaaleina luonnonmateriaaleja. Riipuksena, solmioneulana, kalvosinnappeina ja pinssinä saatavan korun tuotosta lahjoitetaan muun muassa Ilkka Herlinin perustamalle Elävä Meri -säätiölle 100 000 euroa. Vuodessa summasta on saatu jo puolet kasaan.

– Hartain toiveemme on kuulla hyviä uutisia Itämeren tilasta, kirkkaammista vesistä ja uhanalaisten lajien selviytymisestä. Räpylät on jo pakattuna valmiiksi sitä päivää odottamaan, suunnittelijat sanovat.

Tule Helmen faniksi Facebookissa!

Lue myös:

MTV3/Helmi, Cocomms

Kuvat: Getty Images, Cocomms

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeistaNyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijausMitä päivälliseksi? Tätä Hanna Partanen suosittelee perussalaattiainesten sijaan – "Paljon enemmän kuitua"Tutkimus havaitsi kohonneen suolistosyöpäriskin yllättävällä ryhmälläAjokortin opetusluvan voi saada nyt päivässäSaitko vakuutusyhtiöltä tällaisen viestin? Varoitus!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeista

  • Eilen18:55
    Verkkohuijaukset

    Nyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus

  • Eilen16:52
    Ruoka

    Mitä päivälliseksi? Tätä Hanna Partanen suosittelee perussalaattiainesten sijaan – "Paljon enemmän kuitua"

  • Eilen14:33
    Syöpä

    Tutkimus havaitsi kohonneen suolistosyöpäriskin yllättävällä ryhmällä

  • Eilen11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä