Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Prinsessa Victorialla ja prinssi Danielilla suomalaissuunnittelijoiden koru

prinsessa Victoria ja prinssi Daniel
prinsessa Victoria ja prinssi Daniel
Julkaistu 24.11.2011 12:49(Päivitetty 24.11.2011 12:49)

Suomalaissuunnittelijoiden koru nähdään prinsessa Victorian ja prinssi Danielin päällä. Korun suunnitelleet Heini Lehto ja Noora Kunttu haluavat tuoda korullaan esille Itämeren asiaa.

Suomalalaissuunnittelijoiden korut koristavat niin Tarja Halosen kuin prinsessa Victorian ja prinssi Danielin asuja. Heini Lehdon ja Noora Kuntun kauniit riipukset, solmioneulat, kalvosinnapit ja pinssit ovat hyvä teko Itämeren hyväksi.

Muotoilijat ja sisustusammattilaiset ammentavat töihinsä inspiraation sukellusharrastuksestaan. Sukelluskokemus Itämerellä avasi heidän silmänsä.

Koru Itämeren hyväksi
Koru Itämeren hyväksi

– Sukeltaessa pääsee lähelle luontoa, värien kirjoa ja muotojen moninaisuutta. Itämeressä sukeltaminen oli eri tavalla pysäyttävä kokemus. Ymmärsimme että jotain on tehtävä ja pian. Laitoimme kaiken osaamisemme peliin ja aloitimme oman projektin Itämeren rehevöitymisen ehkäisemiseksi, suunnittelijat kertovat.

Luovan yhteistyön tuloksena syntyi hyväntekeväisyyskoru Itämeren hyväksi. Korujen inspiraation lähtenä on käytetty luontoa ja materiaaleina luonnonmateriaaleja. Riipuksena, solmioneulana, kalvosinnappeina ja pinssinä saatavan korun tuotosta lahjoitetaan muun muassa Ilkka Herlinin perustamalle Elävä Meri -säätiölle 100 000 euroa. Vuodessa summasta on saatu jo puolet kasaan.

– Hartain toiveemme on kuulla hyviä uutisia Itämeren tilasta, kirkkaammista vesistä ja uhanalaisten lajien selviytymisestä. Räpylät on jo pakattuna valmiiksi sitä päivää odottamaan, suunnittelijat sanovat.

Tule Helmen faniksi Facebookissa!

Lue myös:

MTV3/Helmi, Cocomms

Kuvat: Getty Images, Cocomms

Lisää aiheesta:

Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitusKolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 10:29
    Ruoka

    Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"

  • 09:15
    Takaisinvedot

    Älä hypi enää tällä hyppynarulla – Tukesilta varoitus

  • 08:19
    Koirat

    Kolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"

  • 07:46
    Ruoka

    Sipuli kannattaakin pilkkoa näin – mullistavaa!

  • 06:31
    Nettiporno

    Miten kumppanin pornon katseluun tulisi suhtautua? "Voitaisiin nähdä enemmän mahdollisuutena"