Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö Putinin kanssa käydystä keskustelusta: Kävimme perusteellisesti läpi Navalnyin tilanteen

Jarno Kuusinen / AOP
Julkaistu 21.01.2021 12:12(Päivitetty 21.01.2021 15:57)

MTV UUTISET – STT

Presidentti Sauli Niinistö kertoo käyneensä Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa pitkän keskustelun, jossa käytiin hyvin perusteellisesti läpi oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyin tilanne.

Navalnyi otettiin kiinni sunnuntaina heti kun tämä oli palannut Venäjälle oltuaan hoidettavana Saksassa.

Niinistö on vaatinut Navalnyin vapauttamista. Torstaina politiikan toimittajia tavannut Niinistö ei kertonut, tuntuiko Putin ottavan arvostelun vakavasti tai mitkä oppositiojohtajan vapautumisen mahdollisuudet voisivat olla.

Kiinnioton ja sittemmin vangitsemisen perusteluna on käytetty sitä, että Navalnyi olisi rikkonut ehdollisen rangaistuksensa sääntöjä.

– Kun me otamme huomioon murhayrityksen, sen jälkeen luvallisen lähdön maasta saamaan hoitoa ja omaehtoisen paluun, vaikkakin ehkä joidenkin säännösten mukaan vähän myöhässä, mutta kuitenkin omaehtoisesti, kyllä nuo toimenpiteet kovin ankarilta tuntuvat, Niinistö sanoi etäyhteyden päästä toimittajille vain vähän sen jälkeen kun oli päättänyt puhelunsa Putinin kanssa.

"Koen olevani aika utelias tietämään"

Keskustelu käytiin Suomen aloitteesta.

Kesällä presidentti Niinistön puhelu Putinille nousi kansainvälisiin otsikoihin. Tuolloin Niinistö oli vaikuttamassa siihen, että oppositiopoliitikko pääsi myrkytysyrityksen jälkeen hoidettavaksi Saksaan.

Keskustelua edelsi yhteydenotto Saksan liittokanslerilta Angela Merkeliltä. Niinistön mukaan puhelu Putinin kanssa oli jo sovittuna ja Merkel halusi keskustella ennen sitä.

Tällä kertaa pyyntöjä ei Niinistön mukaan ollut tullut.

–  Ei minua kukaan ole mihinkään pyytänyt. Enkä koe olevani mikään välittäjä, mutta koen olevani aika utelias tietämään, mihin päin milloinkin maailmassa ollaan menossa ja siksi soittelen.

Juttua päivitetty kauttaaltaan 21.1.2021 klo 14.43.

Otsikkoa tarkennettu 15.57.

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Haavisto: Navalnyin saatava hoitoa viipymättä – "viesti on hyvin selvä"HS: Presidentti Niinistön mukaan Navalnyin kiinniotolle ei ole perusteita ja hänet pitää päästää vapaaksi – "Olen avannut linjan Putinille"Mitä Aleksei Navalnyille tapahtuu seuraavaksi? Ehdoton vankeustuomio uhkaa: "Eilinen teatteri osoitti, että viranomaiset ovat hyvin hermostuneita"Haavisto ei vielä ennakoi Suomen reaktiota Navalnyin mahdolliseen myrkytykseenPääministeri Marin huolestunut Venäjän oppositiojohtaja Navalnyin tilanteesta – "Olisi hyvä perin juurin selvittää, mistä on kyse"Presidentti Niinistö Ylellä: Otin Putinin kanssa puheeksi Navalnyin siirron Saksaan
Sauli NiinistöVladimir PutinAleksei NavalnyiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • 25.10.16:32
    Helsinki

    Presidentti Niinistö aiheutti valtavan yleisöryntäyksen

  • 22.10.18:49
    Maanpuolustus

    Niinistö kiistää herättäneensä Euroopan: "Kyllä se oli Trump"

  • 22.10.16:38
    Politiikka

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"

  • 22.10.15:10
    Kotimaa

    Sauli Niinistö kertoo, mitä joutuu tekemään seuraavaksi

  • 22.10.14:41
    Erkki Tuomioja

    Niinistö tyrmäsi Erkki Tuomiojan: "Se keskustelu päättyi"