Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matti Vanhanen sai valtioneuvoksen arvonimen

Matti Vanhanen sai valtioneuvoksen arvonimen
Matti Vanhanen sai valtioneuvoksen arvonimen
Julkaistu 19.04.2024 12:50

MTV UUTISET – STT

Presidentti myönsi arvonimiä.

Entinen pääministeri, eduskunnan puhemies ja keskustan puheenjohtaja Matti Vanhanen on saanut valtioneuvoksen arvonimen. Vanhaselle ja 98 muulle ansioituneelle kansalaiselle myönnettiin arvonimi presidentin esittelyssä perjantaina.

Elisan entinen toimitusjohtaja Veli-Matti Mattila sai vuorineuvoksen arvonimen.

Lisäksi perussuomalaisten entiset kansanedustajat Toimi Kankaanniemi ja Anssi Joutsenlahti saivat valtiopäiväneuvoksen arvonimen. Kankaanniemi ehti ennen siirtymistään perussuomalaisiin toimia kansanedustajana myös kristillisdemokraattien riveissä ja oli puolueen puheenjohtaja vuosina 1989–95.

Vantaan entinen kaupunginjohtaja Ritva Viljanen sai kaupunkineuvoksen arvonimen ja THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek professorin arvonimen.

Arvonimi on kansalaiselle myönnetty julkisen arvonannon osoitus hänen yhteiskunnan hyväksi tekemästään työstä. Arvonimiä on käytössä noin sata. Niistä arvokkaimmat ovat valtioneuvos ja vuorineuvos.

Arvonimistä päätetään arvonimilautakunnassa, ja esityksen niistä voivat tehdä yksityishenkilöt, yhteisöt tai molemmat yhdessä. Esityksen tekijöiden täytyy sitoutua maksamaan arvonimestä perittävä vero.

Kaiken kaikkiaan arvonimiä on myönnetty vuodesta 1918 lähtien vajaa 15 000.

Lue myös: Poliitikon uran jättävä Vanhanen: "Olen helpottunut, että raskaan kauden jälkeen eläkevuodet alkavat"

Lisää aiheesta:

Valtioneuvosto esittää kahdeksan uutta arvonimeä – tällaisia ne ovatOrpon hallitus kiitti Niinistöä historiallisella lahjallaPresidentti myönsi Supercell-pomoille korkeat kunniamerkit – Kaija Koolle Pro Finlandia -mitaliPresidentti Niinistölle taas yksi kunniatohtorin hattu ja miekka lisää kokoelmiinKarita Mattila yllättyi kunniamerkistä – sai tietää asiasta somesta: "Tuli itsellekin uutisena"Baltzarille haettiin aluksi professorin arvonimeä – puoltajina muun muassa Paavo Lipponen
Matti VanhanenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Matti Vanhanen
  • 16:23
    Politiikka

    Muistatko nämä pahimmat pääministerikohut? Muutama johti eroon asti

  • 07:30
    Syntymäpäivät

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 8.10.14:36
    Nato

    Tältä näyttää Matti Vanhasen muotokuva, mukana historiallinen 188–8-viesti

  • 4.8.19:58
    Politiikka

    Presidentti ei välttämättä saa tahtoaan läpi Palestiinan tunnustamisessa – sananvaltaa ei ole eduskunnallakaan