Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Koiviston hautajaispäivä sujui ilman järjestyshäiriöitä ja ruuhkia

Presidentti Mauno Koiviston arkkua kuljettava ruumisauto hautajaissaattueessa valtiollisissa hautajaisissa Unioninkadulla Helsingissä.
Presidentti Mauno Koiviston arkkua kuljettava ruumisauto hautajaissaattueessa valtiollisissa hautajaisissa Unioninkadulla Helsingissä.Lehtikuva
Julkaistu 25.05.2017 17:40

MTV UUTISET - STT

Presidentti Mauno Koiviston hautajaispäivä sujui ilman häiriköintiä. Näin kerrotaan Helsingin poliisista.

Poliisi on arvioinut, että surusaattoa seurasi yli 30 000 ihmistä.

Liikennejärjestelyistä vastaava komisario Heikki Kallio uskoo, että arvio saattaa olla alakanttiin, sillä yleisöä oli erittäin paljon.


Puolustusvoimien henkilöstön ja poliisien määrää ei kerrota julkisuuteen. Kallion mukaan tapahtumaan tuli muutamia poliiseja lähipiireistä Helsingin poliisin tueksi.

Myöskään suuria ruuhkia ei päässyt syntymään. Kallio kiittää tästä sekä hyvää etukäteistiedotusta että pyhäpäivää, jonka vuoksi liikennettä oli vähemmän kuin arkena.  

0:32Tellervo Koivisto laski ruusun miehensä matkaan

Lisää aiheesta:

Näin poliisi on varautunut Vesa-Matti Loirin siunaustilaisuuteenVideo näyttää, kuinka sadat kokoontuivat osoittamaan mieltä Eduskuntatalolle, vain harvalla maski – poliisi ohjeisti järjestäjää: "Turvavälit eivät toteudu"Suuri joukko nuoria kerääntyi huoltoaseman pihaan vappuaattoiltana Porissa – "Joukossa humaltuneita alaikäisiä"Torilla tavataan! Helsingin poliisi: Kauppatorilla on tuhansia ihmisiä ja lisää tulee koko ajan: "Väkimäärä haittaa jo liikennettä"Poliisi tyhjentää Helsingin Kaivopuiston juhlijoista – "Vahinkoa alkaa tulla, kun pimeys laskeutuu"Poliisi turvaa Koiviston hautajaisten arvokasta sujumista – osa henkilökunnasta oli järjestämässä jo Kekkosen hautajaisia
Mauno KoivistoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mauno Koivisto
  • 24.10.202414:38
    Martti Ahtisaari

    Ahtisaaren hautamuistomerkki paljastetaan hautajaisten vuosipäivänä – arvovaltaiset vieraat

  • 01.06.202412:55
    Jukka Puotila

    Mauno Koiviston reaktio Jukka Puotilan imitaatioon kesken esityksen häkellytti näyttelijän unohtumattomalla tavalla: "Olin räjähtää siihen paikkaan"

  • 01.03.202406:20
    Presidentit

    Tältä näyttää presidentin ensimmäinen päivä vallassa! Niinistö ihmetteli Mäntyniemen valtavaa kattoa

  • 12.02.202412:06
    Presidentit

    Tällainen on Valtion vierastalo, johon uusi presidenttipari muuttaa – jopa Trump kelpuutti majapaikakseen

  • 12.02.202410:45
    Presidentinvaalit

    Kekkonenkin oli presidenttinä aloittaessaan Stubbia nuorempi – tämän ikäisinä muut presidentit aloittivat virassa