Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Koivisto: Liikunta on ollut henkireikä

MTV3
Julkaistu 07.03.2011 18:50(Päivitetty 09.03.2011 12:30)

Tasavallan presidentin Mauno Koiviston mukaan liikuntaharrastus ja erityisesti lentopalloilu on ollut hänelle tärkeä henkireikä viimeiset 60 vuotta. Koivisto kertoo aloittaneensa lajin jo sodan keskellä.

- Jostain merkillisestä syystä vuonna 1943, kun meidän joukko-osasto oli niin sanotusti levossa, niin joku tuli Helsingistä ja kertoi tällaisesta pelistä. Useimmat meistä eivät olleet sellaisesta kuulleet puhuttavankaan. Sitä sitten innostuttiin kovasti, Koivisto kertoo MTV3:n haastattelussa.

Mauno Koivisto onkin lentopallopiireissä tunnustettu aktiivi, ja nykyään hänen palkintokaapistaan löytyy tukku veteraanien Suomen mestaruuksia. Viimeisimmät ovat vuodelta 2010.

Kerran viikossa Koivisto käy Sikariportaan veteraanijoukkueen harjoituksissa. Lentopallon lisäksi Koivisto on pitänyt kuntoaan yllä kävelemällä.

Hän myöntääkin lentopallon olleen selkeä henkireikä myös koko poliittisen uran ajan.

- Toiveet siitä, että pian pääsee iloisesti vähän kilpailemaan (urheilussa), on auttanut keventämään hankalia tilanteita. Liikunta on ollut minulle henkisesti välttämätöntä ja tietysti myös fyysisesti hyödyllistä.

Katso Jari Porttilan juttu (Seitsemän uutiset 7.3.2011)

Sumo video id

Lisää aiheesta:

Stubb Ylellä: Puhelu Trumpin kanssa rauhansuunnitelmasta – esiin nousi myös aivan toinen suomalaismenestysMerestä löytyi ruumis Helsingin KalasatamassaTyönantajat haluavat lakiin muutoksen, jolla hoitajamitoitus voidaan alittaaPääkaupunkiseudulla ladulle pääsee jo monessa paikassa – Hakunilassa tehtiin yllättävä julkkisbongausSatamaparturi Maire työskentelee yhä yli 96-vuotiaanaPoliisilla oli suuri operaatio: ampuiko joku Jätkäsaaressa?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:52
    Ukrainan sota

    Stubb Ylellä: Puhelu Trumpin kanssa rauhansuunnitelmasta – esiin nousi myös aivan toinen suomalaismenestys

  • 15:09
    Kotimaa

    Merestä löytyi ruumis Helsingin Kalasatamassa

  • 14:24
    Sote

    Työnantajat haluavat lakiin muutoksen, jolla hoitajamitoitus voidaan alittaa

  • 13:26
    Vantaa

    Pääkaupunkiseudulla ladulle pääsee jo monessa paikassa – Hakunilassa tehtiin yllättävä julkkisbongaus

  • 11:44
    Työelämä

    Satamaparturi Maire työskentelee yhä yli 96-vuotiaana