Tasavallan presidentin kanslia katsoo lausunnossaan, ettei Nato-jäsenyys luo tarvetta perustaa uutta yksikköä pääministerin alaisuuteen.
Tasavallan presidentin kanslia tyrmää tällä viikolla julkisuuteen nousseen ajatuksen valmistelussa olevasta yksiköstä, joka avustaisi pääministeriä etenkin Nato-kysymyksissä.
MTV Uutiset pyysi presidentin kanslian lausunnon aiheesta tietopyynnöllä.
Kanslia toteaa lausunnossaan, että Suomessa on jo vakiintuneet toimintatavat ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikan johtamiseen.
Suurin osa Natossa käsiteltävistä asioista on lausunnon mukaan kuulunut ja tulee jatkossakin kuulumaan ulko- ja puolustusministeriön vastuulle.
– Tasavallan presidentin kanslia katsoo, että nykyinen järjestelmä on toimiva, perustuu selkeään työnjakoon ja vastuisiin ja että yhteistoiminta ulkoministeriön ja puolustusministeriön kanssa toimii sujuvasti ja luotettavasti.
– Näin ollen kanslia ei näe tarpeellisena eikä tarkoituksenmukaisena perustaa Nato-jäsenyyden varjolla uutta yksikköä valtioneuvoston kansliaan.
Virallisen lausunnon ovat allekirjoittaneet presidentti Sauli Niinistön kansliapäällikkö Hiski Haukkala ja oikeudellinen neuvonantaja Päivi Pietarinen.
Asetusluonnos on saanut kovaa kritiikkiä
Valtioneuvoston kanslian laatimasta asetusluonnoksesta uutisoi maanantaina Yle. Ylen mukaan idea uuteen virkaan olisi tullut erityisesti pääministeri (sd.) omasta esikunnasta.
