Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Polttoainepulasta kärsivä Britannia saattaa laittaa sotilaita säiliöautojen rattiin – terveydenhuollon työntekijöillä vaikeuksia päästä töihin

1:17Bensa-asemien jonot kiristävät tunnelmia Iso-BritanniassaBritit jonottavat bensiinin loppumisen pelossa tankeille, jotka ovat useilla asemilla jo tyhjiä. Katso uutisjuttu yltä.
Julkaistu 28.09.2021 05:21

MTV UUTISET – STT

Polttoainekriisin keskellä kärvistelevä Britannia päätti myöhään maanantaina laittaa maan asevoimat valmiuteen pahenevan polttoainetilanteen vuoksi. Pelot polttoaineen loppumisesta ovat johtaneet paniikkiostamiseen ja monet maan bensa-asemista on imetty tyhjiin.

Polttoainekuljetuksia on haitannut pula ammattikuljettajista. Tämä puolestaan on osin seurausta muun muassa maan EU-erosta ja koronaviruspandemiasta.

Aiemmin maan ympäristöministeri kertoi, ettei sotilaita oltu kaavailtu laitettavan polttoaineita kuljettavien säiliöautojen rattiin. Nyt rajoitettu määrä asevoimien kuskeja on kuitenkin määrätty valmiuteen, jotta heidät voidaan tarvittaessa lähettää avustamaan polttoainetoimituksissa.

Elinkeino- ja teollisuusministeri Kwasi Kwartengin mukaan asevoimien kuljettajien asettaminen valmiuteen on järkevä varatoimi, vaikka polttoaineteollisuus odottaa kysynnän palaavan pian normaalille tasolle.

– Tarvittaessa asevoimien henkilökunnan käyttöönotto tarjoaa toimitusketjulle lisäkapasiteettia väliaikaisena toimena, jolla voidaan helpottaa polttoaineen paikallisten kysyntäpiikkien aiheuttamaa painetta, Kwarteng sanoi.

Tilanteen pelätään hankaloittavan sairaanhoitoa

Polttoaineen tarjoajat, mukaan lukien Shell, BP ja Esso ovat vakuuttaneet Britannian öljynjalostamoilla olevan runsaasti polttoainetta. Yhtiöiden mukaan kysynnän odotetaan palaavan tavalliselle tasolle lähipäivinä.

– Kehottaisimme kaikkia ostamaan polttoainetta aivan kuten he normaalistikin tekisivät, yhtiöt kirjoittivat yhteisessä lausunnossaan.

Bensa-asemille on kerääntynyt kuitenkin jonoja, eikä autoilijoiden turhautuneisuus näytä helpottavan.

Polttoainekauppiaita edustava PRA (Petrol Retailers Association) varoitti sunnuntaina, että lähes puolet Britannian 8 000 bensa-asemasta on tyhjentynyt. PRA syytti tapahtuneesta paniikkiostamista.

Britannian suurimman julkisen sektorin ammattiliiton Unisonin mukaan avainasemassa oleville työntekijöille kuten lääkäreille, hoitajille, opettajille ja poliiseille tulisi antaa etuajo-oikeus polttoainehankinnoissa sen sijaan, että he jonottavat muiden tavoin.

Terveydenhuollon toimijat ovatkin kertoneet, että osalla terveydenhuoltohenkilökunnasta on ollut vaikeuksia päästä polttoainetilanteen vuoksi töihin. Koulut ovat puolestaan varoittaneet, että etäopetusta voidaan joutua jatkamaan, jos opettajat eivät pääse työpaikoilleen.

Metro-lehti kertoo polttoaineongelmien johtaneen toisaalta julkisen liikenteen käytön lisääntymiseen Britanniassa.

Kriisiä yritetään ratkoa tilapäisillä työviisumeilla

Britannian hallitus yrittää ratkoa kuljettajapulaa muun muassa myöntämällä 10 500 tilapäistä työviisumia ammattikuljettajille ja siipikarjan parissa työskenteleville. Tilapäiset viisumit ovat voimassa lokakuusta joulukuun loppupuolelle.

Ministeri Kwarteng on puolestaan aiemmin ilmoittanut jäädyttäneensä öljyteollisuuden kilpailulakeja, jotta yhtiöt voivat jakaa tietoa toistensa kanssa sekä tehdä yhteistyötä häiriöiden minimoimiseksi.

Tilanne on herättänyt muistoja 1970-luvulta, jolloin energiapulan vuoksi maassa siirryttiin säännöstelyyn ja kolmipäiväiseen työviikkoon. 2000-luvulla taas korkeita polttoaineiden hintoja vastustaneet mielenosoittajat saarsivat öljynjalostamoita, mikä seisautti maan viikoiksi.

Lisää aiheesta:

Venäjällä polttoainekriisi: Bensajonot jopa kilometrien mittaisiaBritannian bensakaaos: Sotilaat ryhtyvät toimiinTavara ja ruoka uhkaavat loppua Britanniasta – britit hamstrasivat vuorokaudessa puolet maan bensapumpuista tyhjiksiPikahelpotusta kuljettajapulaan? Britannia myöntää yli 10 000 tilapäistä työviisumiaBensapula yllätti huoltamoasiakkaat Britanniassa, hallitus rauhoittelee hamstraavia kansalaisia – tästä on kyseBrexitin aikaansaama kuljettajapula Britanniassa häiritsee polttoainetoimituksia: BP ja Esso sulkivat osan huoltoasemistaan – Johnson pyytää olemaan hamstraamatta
Iso-BritanniaPolttoaineUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iso-Britannia
  • ke22:33
    Avaruus

    Miksi avaruusolennot eivät ilmoittele itsestään? Tutkija vetoaa "radikaaliin arkisuuteen"

  • ti19:41
    Dinosaurukset

    Louhos kätki hirmuliskojen askeleet – katso video huikeasta löydöstä

  • 12.10.07:16
    Wales

    Lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomittu rocktähti tapettiin vankilassa Walesissa

  • 9.10.15:55
    Posti

    Postin osakeannilla hurja suosio – valtio yli tuplasi myytävien osakkeiden määrän

  • 8.10.20:15
    Turvapaikanhakijat

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua