Pöllöt ovat nyt aktiivisia ja niiden huhuilua voi kuulla iltaisin ja öisin. Nyt onkin hyvä aika suunnata pöllöretkelle. Esimerkiksi lehtopöllöjä, varpuspöllöjä ja huuhkajia voi kuulla ja nähdä myös kaupungeissa. Menestyäkseen pöllöt tarvitsevat pesimäpaikoiksi vanhoja metsiä ja ruuaksi myyriä.
Ilta hämärtyy ja rengastaja Hannu Ekblom virittää pöllöverkkoja Särkisalossa. Lintuja houkutellaan paikalle sarvipöllön huhuilulla ja myyrän vikinällä. Ensin verkkoon lentää vanha tuttu lehtopöllö, jonka Ekblom on rengastanut vuonna 2014. Sen jälkeen sarvipöllö toisensa jälkeen. Linnut mitataan, punnitaan ja rengastetaan. Sen jälkeen ne pääsevät jatkamaan matkaansa.
– Pöllö on mielenkiintoinen laji, kun niitä näkee harvemmin, oikeastaan vain öisin. Sen takia olen ruvennut yöllä rengastamaan niitä, kertoo Ekblom.



