Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliittiset lakot laajenevat tänään joukkoliikenteeseen, teollisuuteen ja kaupan logistiikkakeskuksiin

Lakot laajenevat tänään muun muassa joukkoliikenteeseen ja teollisuuteen
Lakot laajenevat tänään muun muassa joukkoliikenteeseen ja teollisuuteenMTV
Julkaistu 14.02.2024 06:15

MTV UUTISET – STT

Tänään alkavat poliittiset lakot vaikuttavat kauppoihin ja teollisuuteen.

Auto- ja kuljetusalan työntekijäliiton AKT:n kaksipäiväisessä lakossa ovat mukana muun muassa linja-autonkuljettajat. Lakko vaikuttaa bussiliikenteeseen niin paikallis- kuin kaukoliikennevuoroillakin.

Lisäksi Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL aloittaa metro-, raitio- ja linja-autoliikennettä koskevan lakon Helsingissä, Turussa ja Tampereella. JHL:n tiistaina alkanut lakko useiden kaupunkien varhaiskasvatuksessa sulkee valtaosan päiväkodeista jo toista päivää.

AKT:n lakossa ovat mukana ahtaajat. Lisäksi Teollisuusliitto ja Paperiliitto aloittavat tänään kolmepäiväisen työnseisauksen kymmenillä työpaikoilla ympäri maan. Teollisuusliiton mukaan sen työtaistelutoimien piirissä on noin 60 000 teollisuuden työntekijää.

Sähköliitto aloittaa tänään kolmipäiväisen työnseisausten sarjan, joka ensimmäisenä päivänään koskee Loviisan ydinvoimalaa. Huomenna torstaina vuorossa on Olkiluoto. Samalla alkaa kolme päivää kestävä työnseisaus pietarsaarelaisessa Alholmens Kraftissa.

Myös Palvelualojen ammattiliitto PAM aloittaa tänään lakon kaupan logistiikkakeskuksissa. Kaupan liiton mukaan lakon aikana kaupoista saattaa puuttua yksittäisiä tuotteita.

Lue myös: Pääministeri Orpo jyrähti lakkoilijoille ja syyttää SDP:tä tilanteen sotkemisesta: "Nyt aiheutetaan valtavasti vahinkoa"

Lisää aiheesta:

Lakot jatkuvat: Kohteena tänään julkinen liikenne, teollisuus ja Olkiluodon ydinvoimalaNäin lakot vaikuttavat arkeen tällä viikollaRakennusliitto ja Paperiliitto mukaan ensi viikon lakkoihinLakkosuma laajenee: Junaliikenne, metrot ja ratikat pysähtyvätLakkoaalto iskee torstaina – tämä kaikki seisahtuuJHL laajentaa torstain lakkoaan – listalla joukkoliikenne, siivous ja lasten ruokailu
LakotJHLPAMAmmattiliitotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lakot
  • 13.7.13:49
    Lentäminen

    IAU:n ja Paltan työriitaan ratkaisu – "Pitkäksi meni"

  • 7.7.08:26
    Lentoyhtiöt

    Lakko peruu tai siirtää lennot tuhansilta Finnairin asiakkailta – näissä tapauksissa voi saada korvausta

  • 7.7.05:25
    Finnair

    Finnair perunut tältä päivältä noin sata lentoa

  • 4.7.18:32
    Työtaistelut

    Ilmailualan Unionilta vastaesitys työriidan ratkaisuksi – Palta: Mahdoton hyväksyä

  • 3.7.13:52
    Työtaistelut

    IAU ei hylännytkään Paltan sovintoesitystä – väläyttää työnseisauksien siirtämistä