Poliisin johto ja sisäministeri vaikenevat toisesta Putin-merkinnästä

Sisäministeri Päivi Räsänen ja taustalla sisäasiainministeriön poliisijohtaja Robin Lardot.
Sisäministeri Päivi Räsänen ja taustalla sisäasiainministeriön poliisijohtaja Robin Lardot.Lehtikuva
Julkaistu 24.04.2013 21:22(Päivitetty 19.06.2013 09:54)
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

@paivihannula

MTV3:n 45 minuuttia -ohjelman mukaan Venäjän presidentti Vladimir Putinin nimi on päätynyt toiseenkin Suomen poliisin salaiseen rekisteriin.

Kyse on keskusrikospoliisin järjestäytyneen rikollisuuden jäsenrekisteristä, johon Putinia koskevia tietoja on lisätty samoihin aikoihin, kuin aiemmin kerrottuun valtakunnalliseen epäiltyjen rekisteriinkin. Tilapäistä analyysirekisteriä on ylläpidetty MTV3:n tietojen mukaan vuodesta 2008.

Keskusrikospoliisin apulaispäällikkö Tero Kurenmaa ja poliisijohtaja Robin Lardot kertovat 45 minuuttia -ohjelmalle, etteivät voi kommentoida ohjelman tietoa salaisesta rekisterimerkinnästä. He vetoavat kesken olevaan rikostutkintaan.

– Tarkastus on käynnissä, ja mitään väliraportteja ei ole vielä tehty siitä, mitä muita virheellisyyksiä sieltä mahdollisesti löytyy, Kurenmaa sanoo.

– En pidä sitä mitenkään mahdottomana, että ylipäätään niitä henkilöitä, joita viedään epäiltyjen rekisteriin, käsitellään jossakin toisessa tilapäisessä analyysirekisterissä, Lardot toteaa.

Aiemmin KRP on vakuuttanut, ettei Putin-mokassa ole kyse kuin yksittäisestä virheestä, eikä Putinin nimi ole päätynyt mihinkään muualle.

KRP käyttää tilapäistä analyysirekisteriä, kun se muodostaa tilannekuvaa järjestäytyneestä rikollisuudesta.

Myös Räsänen odottaa selvitystä

Sisäministeri Päivi Räsänen kertoo odottavansa krp:ltä yhä selvitystä rekisterien käytön lainmukaisuudesta.

– En pysty kommentoimaan tähän tapaukseen liittyviä rekisterimerkintöjä, koska ne ovat tällä hetkellä valtakunnansyyttäjänviraston tutkittavana esitutkinnassa. Yleisellä tasolla voin todeta sen, että keskusrikospoliisilla, kuten muillakin poliisiyksiköillä, on työkaluna tilapäisiä analyysirekistereitä, joissa käsitellään tietoja ennen kuin ne siirretään tähän epäiltyjen rekisteriin.

Sisäministeriö on jo ohjeistanut poliisia rekisterin käytön laillisuusvalvonnassa. Esimerkiksi rekistereiden päivitykseen on nykyisin oikeus ainoastaan päällystöön kuuluvilla poliiseilla.

45 minuuttia tänään: Putin päätyi toisellekin listalle

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa