Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi varoittaa: Varkaat ovat tunkeutuneet koteihin asukkaiden ollessa paikalla – tapauksia useilla paikkakunnilla

Kuvituskuva. Varkaat ovat pyrkineet ikäihmisten koteihin asukkaiden ollessa paikalla. Poliisi varoittaa ilmiöstä.
Kuvituskuva. Varkaat ovat pyrkineet ikäihmisten koteihin asukkaiden ollessa paikalla. Poliisi varoittaa ilmiöstä.
Julkaistu 18.08.2023 14:37
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Poliisi varoittaa ikäihmisten koteihin erilaisin verukkein pyrkivistä varkaista Länsi-Uudellamaalla.

Poliisin tietoon on tullut lyhyen ajan sisällä ainakin viisi tapausta, jossa mies ja nainen ovat tuppautuneet iäkkään henkilön kotiin jollain verukkeella. Poliisi kertoo ilmiöstä tiedotteessaan.

Varkaiden mukaan on lähtenyt ainakin pankkikortteja ja käteistä rahaa. 

Kaksikon tapana on ollut saapua ovelle pyytämättä ja kertoa jokin peitetarina. Poliisin mukaan kaksikko on esimerkiksi väittänyt myyvänsä patalappuja tai muita käsitöitä. 

– Välillä syynä on ollut myös diabetes, jonka tiimoilta on pyydetty saada voileipää huonon olon parantamiseksi. Tekosyynä on käytetty myös haastattelua, jonka mies ja nainen väitettyinä terveydenhoitoalan opiskelijoina haluaisivat tehdä, poliisi listaa tiedotteessaan. 

Kun toinen varkaista on saanut asukkaan huomion, toinen on anastanut asunnosta omaisuutta.

− Poliisille on tullut tietoon edellä kuvatun kaltaisia tilanteita Siuntiosta, Lohjalta, Espoosta ja Kirkkonummelta. Kaikkia tapahtumia tutkitaan varkautena, kertoo rikosylikonstaapeli Juuso Siren poliisin tiedotteessa.

Lue myös:

Huijarit pelottelivat vanhuksia ja saivat heidät siirtämään rahaa ”turvatileille” – taustalla rahanpesuverkosto

Lisää aiheesta:

"Vesiputkien tarkastajia" ilmestynyt ikäihmisten oville – poliisi tutkii ikäviä varkauksiaVaatekauppias esitti janoista ja vei lompakosta satoja euroja – vanhus joutui törkeän huijauksen kohteeksi Mies ja nainen vangittiin laajasta vanhusten huijausvyyhdistä – poliisi etsii valepankkivirkailijoiden uhreja ja kehottaa töykeyteen huijareita kohtaanPoliisi varoittaa vanhusten koteihin pyrkivistä huijareista – tekeytyneet muun muassa koronatarkastajiksiPoliisi varoittaa vanhuksia huijareista – pyrkivät sisään iäkkäiden asuntoihin: "He esiintyvät palovaroittimien vaihtajana tai huoltomiehenä"Poliisi varoittaa halailevista koruvarkaista – "Soita hätäkeskukseen"
RikosepäilytPoliisiUusimaaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 31.10.13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • 31.10.12:13
    Puolueet

    Jaana Kavonius vapautettiin – "Jatkan totuuden kertomista"

  • 30.10.15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • 29.10.16:25
    Liikennerikokset

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla