Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisihallitus: Poliisin viestintä ei toteutunut annetun ohjeen mukaisesti Elokapinan mielenosoituksessa 2021

2:53Elokapina on lukittautunut ja liimautunut Valtioneuvoston linnan sisäänkäynneille – MTV Uutiset paikallaKatso myös MTV Uutiset LIve lokakuulta vuoden takaa: Elokapina on lukittautunut ja liimautunut Valtioneuvoston linnan sisäänkäynneille
Julkaistu 16.12.2022 15:51

MTV UUTISET – STT

Poliisihallitus (Poha) on antanut ratkaisun, joka koskee Elokapinan mielenosoitusta Valtioneuvoston linnan edessä viime vuoden lokakuussa.

Poliisihallituksen mukaan Helsingin poliisin viestintä ei tilanteessa toteutunut viestinnästä annetun ohjeen mukaisesti.

Sen sijaan poliisin toiminnassa tilanteessa ei Pohan mukaan ole huomautettavaa.

–  Poliisihallitus katsoi poliisin toiminnan olleen maltillista ja poliisin pyrkineen toimimaan yhteistyössä mielenosoittajien kanssa antaen heille riittävästi aikaa reagoida poliisin ohjeisiin ja määräyksiin, tiedotteessa sanotaan.

Ratkaisun mukaan poliisilla oli kokoontumislain mukaiset edellytykset päättää mielenosoitus pääsisäänkäyntien välittömässä läheisyydessä, koska mielenosoittajien toiminta oli olennaisesti lainvastaista.

Poha katsoo, että mielenosoituksen järjestäjät laiminlöivät kokoontumislain mukaiset velvoitteensa, eivätkä mielenosoittajat noudattaneet poliisin antamia määräyksiä.

Lisää aiheesta:

Poliisi kommentoi rajuiksi syytettyjä otteitaan Elokapinaa kohtaan: "Mielenosoittajien toiminta oli erilaista"
Toimiko poliisi väärin? Somessa julkaistun Elokapina-videon tapahtumia selvitetään
Poliisi poisti kurdijärjestön liput mielenosoittajilta Helsingissä, Oulun poliisi ei – Poliisihallitus selvittää erilaiset linjaukset
Kymmeniä Elokapinan aktivisteja kärrättin putkaan Valtioneuvoston linnalta – näin Helsingin poliisi perustelee kovia otteita
Yksi otettiin kiinni koronarajoituksia vastustavassa mielenosoituksessa Helsingissä – poliisi aloittaa esitutkinnan kokoontumisrikkomuksesta
Poliisin toiminnasta Black Lives Matter -mielenosoituksessa kanteluryöppy – "Emme ole saaneet vastaavanlaisia kanteluja koskaan aiemmin"
ElokapinaPoliisiHelsinkiPoliisihallitusMielenosoitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Elokapina
  • 26.9.10:09
    Hovioikeus

    Kolme Elokapinan aktivistia on kannellut poliisin televalvonnasta hovioikeuteen – syyttävät väärien tietojen antamisesta MM-rallien tapahtumista

  • 18.9.09:50
    Sakkotuomio

    KKO: Elokapinallisille sakkoja niskoittelusta poliisia vastaan – hovioikeus piti rangaistusta kohtuuttomana

  • 18.8.09:41
    Eduskunta

    Eduskuntatalon töhrittyjen pylväiden korjaus alkaa – tässä hintalappu

  • 3.8.18:05
    Poliisi

    Poliisi puolustaa Elokapina-valvontaa, moittii HS:n syytöksiä ”vakaviksi ja vääriksi”

  • 2.8.10:27
    Suomen MM-ralli

    HS: Poliisi valvoi Elokapina-aktivistien puhelimia liioitelluin perustein