Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisi tutkii "lentävän" Teslan tapausta: TikTok-tähti romutti vuokra-auton typerässä stuntissa

0:40LAPD kiinnostui"lentävästä"Teslasta – pieleen mennyt stuntti romutti vuokra-autonLos Angelesin poliisi kiinnostui "lentävästä" Teslasta. Katso videolta, miten pieleen mennyt älyvapaa mäkihyppystuntti romutti vuokra-auton.CNN
Julkaistu 22.03.2022 11:17

Ville Järveläinen

Jos automaailmassa jaettaisiin palkintoja vuoden typerimmistä tempuista, olisi tämä suoritus vahva ehdokas palkinnon tai vähintäänkin jonkinlaisen kunniamaininnan saajaksi.

Viikonloppuna niin somessa kuin perinteisessäkin mediassa levisi Yhdysvaltain Los Angelesissa kameraan tallentunut hämmästyttävä video. Hieman puolenyön jälkeen sunnuntaina kuvattu pätkä vaikutti siltä, että se olisi napattu videopelistä, mutta se oli valitettavasti täysin aito.

Kuten lähipitäjä San Franciscostakin, löytyy myös Los Angelesista valtavan jyrkkiä katuja. Kuten artikkelin yläpuolella oleva video osoittaa, on katuja mahdollista käyttää esimerkiksi täysin mielipuoliseen mäkihyppäämiseen autolla, kunhan vain kuskilta löytyy kanttia pitää kaasu pohjassa.

Pitkän ilmalennon tehnyt vuokrattu Tesla Model S kärsi pahoja vaurioita rajun laskeutumisen seurauksena. Alustasta lensi ympäristöön enemmän osia kuin auton toimivuuden ja yleisen turvallisuuden kannalta olisi ollut hyvä, minkä lisäksi turvatyynyt laukesivat. Vaurioita tuli myös kadulle pysäköityihin ajoneuvoihin, joihin kuljettajansa hallinnasta lähtenyt Tesla osui.

Lue myös: Äly hoi! 18-vuotias TikTok-tähti ajoi tahallaan päin punaisia poliisiauton edessä

Kenenkään ei kuitenkaan tiedetä loukkaantuneen tapauksessa. Autossa olleet hyppäsivät rysäyksen jälkeen toisen Teslan kyytiin ja poistuivat paikalta.

Los Angelesin poliisi LAPD kiinnostui Echo Parkissa kuvatusta videosta nopeasti, eikä kuljettajan jäljille pääsemisessä kestänyt pitkään, sillä se oli tarjonnut tuhannen dollarin palkkion tämän käräyttämisestä. Vinkkejä tuli nopeasti kymmeniä. Kuljettajan kerrotaan olevan miljoonien seuraama somejulkkis Dominykas Zeglaitis. Hänellä on TikTokissa 2,7 miljoonaa seuraajaa ja Instagramissakin lähes miljoona.

Zeglaitis on naureskellut tapaukselle sosiaalisessa mediassa ja ilakoinut saamallaan huomiolla.

– Tämä olisi saanut jäädä tekemättä. En tiedä, mitä heidän päässään liikkui. Joku olisi voinut päästä hengestään, etsivä Juan Campos LAPD:stä totesi The Driven mukaan.

Lue myös: Apulaissheriffi sai potkut ärsytettyään jo valmiiksi kireää naapuriaan: "Myönnän, että kävin vähän tökkimässä karhua"

Lähteet: CNN, The Drive, Motor1

AutotTeslaUlkomaatSomehititLifestyle
not-found-image
Ville Järveläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Lamborghini-kuski ei stop-merkistä piitannut – kammottava rysähdys tallentui videolleÄly hoi! Katso, kuinka 18-vuotias TikTok-tähti ajaa tahallaan päin punaisia poliisiauton edessä ja lähtee "leikillään" karkuunMies soitti poliisille ja väitti jääneensä auton alle: Harmi hänen kannaltaan, että auto oli Tesla – video näyttää, mitä oikeasti tapahtuiTesla paloi isolla liekillä Teksasissa: "Arvelemme, että akku räjähti – mitä jos lapset olisivat olleet autossa?"Isä yritti tehdä vaikutuksen vävykokelaaseen, mutta Corvette olikin ollut seisonnassa vähän liian pitkään – nolosti käviAikuiset miehet päättivät naarmuttaa ja murjoa pysäköidyn Teslan – olisi varmaan jäänyt tekemättä, jos olisivat tienneet tästä toiminnosta

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen10:27
    Liikenneturvallisuus

    Poliisi pysäytti "igluauton" – kuskilta käsittämätön kommentti

  • Eilen06:29
    Liikenneturvallisuus

    Ammattilainen kertoo, miten talvikeleillä kannattaa ajaa – tämä seikka on merkki autoilijan virheestä!

  • ti10:16
    Liikenne

    Janin autokamera tallensi hämmentävän hetken ruokarobotin kanssa: "Miten korvausasiat?"

  • 11.1.14:02
    Autokauppa

    Kiinan piti vallata markkinat: Suomen suosituimpien autojen listalla idän jätti ei koreile

  • 10.1.11:45
    Raskas liikenne

    Mikä on raskaiden ajoneuvojen talvirengasvaatimus? "Vastuullinen liikennöitsijä ei säästä väärässä paikassa"