Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee Helvetin enkeleitä laajan huumeorganisaation pyörittämisestä ja useista väkivaltarikoksista

Epäiltyjä on yhteensä 30.
Epäiltyjä on yhteensä 30.Lehtikuva
Julkaistu 06.03.2020 16:23

MTV UUTISET – STT

Kaakkois-Suomen poliisi tutkii Helvetin enkeleihin liittyvää laajaa rikoskokonaisuutta. Epäiltyjä on kaikkiaan 30.

Tutkinnassa on huumausainerikoksia sekä useita satunnaisiin ihmisiin kohdistuneita väkivaltarikoksia.

Poliisin mukaan Hells Angels Carelian epäillään organisoineen kokaiinin, amfetamiinin ja ekstaasin laajamittaista maahantuontia Suomeen. Tutkinnassa tehtiin joulukuussa kotietsintöjä ja kiinniottoja yhteensä 13 paikassa muun muassa Lappeenrannassa, Kotkassa, Kouvolassa ja Lahdessa.

Etsinnöissä takavarikoitiin poliisin mukaan mittava määrä aseita, räjähteitä ja huumeita. Tammikuussa poliisi teki etsinnän Helsingissä muun muassa ravintolaan, josta takavarikoitiin suuri määrä huumeita.

Lue myös: Helvetin enkeli tilasi Latviasta kymmeniä kiloja dopingaineita

Tammikuun lopulla poliisi teki vielä etsinnän lappeenrantalaiseen omakotitaloon ja paikallisen Spora MC:n kerhotiloihin. Etsinnöissä takavarikoitiin huumeita ja otettiin kiinni Spora MC:n johtaja.

Poliisi: 14 jengiläistä hyökkäsi sivullisen kimppuun

Huumerikosten lisäksi poliisi on tutkinut Helvetin enkeleiden jäsenten tekemiä väkivaltarikoksia. Vakavin niistä tapahtui viime toukokuussa, jolloin 14 ihmisen epäillään pahoinpidelleen satunnaista uhria. Poliisin mukaan joukko varustautui Helvetin enkeleiden kerhotiloilla asein ja lähti neljällä autolla kohti paikallisen autokerhon hallinnoimaa tilaa. Siellä oletettiin olleen liivijengi Outlaws MC South-Karelian juhlat.

Oletetulta juhlapaikalta löytyi vain yksi sivullinen ihminen, jonka kimppuun Helvetin enkelit poliisin mukaan kävivät. Poliisin mukaan uhria hakattiin pampuilla, metalliputkilla ja muilla astaloilla eri puolille vartaloa ja päähän.
Poliisi on tutkinut lisäksi kahta muuta väkivaltarikosta, jotka ovat kohdistuneet satunnaiseen julkisella paikalla olleeseen ihmiseen.

Tutkintakokonaisuudessa on tutkittu myös väkivaltaista velanperintää, jonka Helvetin enkeleiden johtohahmon epäillään antaneen toimeksi Lahden United Brotherhoodille.

Epäiltyjä tapauksessa on kaikkiaan 30. Esitutkinta jatkuu.

STT ei perjantaina tavoittanut jutun tutkinnanjohtajaa.

Lisää aiheesta:

Suomeen tilattu Ruotsista ase- ja pommimiehiä rikoksia varten – taustalla huumeriitaHämeessä vangittu kahdeksan ihmistä huumausainerikoksista FBI:n johtamaan operaatioon liittyen – poliisin mukaan kiinniotetuilla on yhteyksiä liivijengeihinHelvetin enkelit organisoi massiivista huumeiden salakuljetusta Suomeen, epäilee poliisi – tutkinta nyt valmistunutSyyttäjä: United Brotherhoodin johtaja viilsi häntä arvostellutta jäsentä miekalla päähän ja vahti jäsenten huumeidenkäyttöä virtsatesteilläSivullinen joutui törkeän väkivallan uhriksi liivijengin juhlissa: Poliisi paljasti useiden liivijengien valtaisan rikoskokonaisuuden, mukana räjähteitä ja huumeitaUnited Brotherhood -liivijengiläisiä epäillään ampuma-ase-, kiristys- ja huumausainerikoksista – konepistooleja, kiväärejä ja haulikoita takavarikkoon
HuumerikoksetPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Huumerikokset
  • 9.9.16:23
    Huumeet

    Poliisi takavarikoi yli 50 kiloa huumeita

  • 29.8.10:26
    Alfa-PVP

    Poliisi selvitti suuren huumevyyhdin – peukkua pois kaduilta noin 200 000 euron edestä

  • 20.8.17:17
    Nokia

    Peukkukuski karautti piikkimattoon Tampereella

  • 17.8.09:15
    Festivaalit

    MTV selvitti: Näihin rikoksiin poliisi puuttui kesän festivaaleilla

  • 15.8.16:43
    Huumeet

    Satakunnassa tehty valtava huumetakavarikko