Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poikkeuksellinen alkukesä: Menossa kenties kaikkien aikojen helteisin toukokuu – myös toisen sääennätyksen rikkoutuminen karvan päässä

Lehtikuva
Julkaistu 21.05.2018 18:39
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Alkukesä on hellinyt lämmön ystäviä ympäri Suomen. MTV:n meteorologi Aleksi Jokela pitää mahdollisena, että kuluneesta kuukaudesta tulee kaikkien aikojen helteisin toukokuu. Myös toisen sääennätyksen rikkoutumiseen on pieni mahdollisuus.

Tähän päivään mennessä koko toukokuun aikana helleraja on rikottu kahdeksan kertaa. Uutta hellepäiväennätystä varten elohopean tulisi nousta yli 25 lämpöasteen yhteensä 14 kertaa, eli vielä kuutena päivänä.

MTV:n meteorologi Aleksi Jokela uskoo, että se on lähipäivien sääennusteiden perusteella hyvinkin mahdollista.

– Huomenna näyttäisi tulevan ainakin yksi hellepäivä. Keskiviikkona ja torstaina hieman viilenee, ja etelässä hellerajan rikkoutuminen on ihan siinä ja siinä. Loppuviikosta kuitenkin lämpenee jälleen ja sekä perjantaina että lauantaina voidaan hyvinkin päästä taas hellelukemiin.

– Lämpimät säät jatkunevat vielä ensi viikolle saakka, joten ennätyksen rikkoutumiseen on aika hyvät todennäköisyydet.

Lämpimimmän päivän ennätys lähellä

Jokelan mukaan on pieni mahdollisuus myös siihen, että kaikkien aikojen lämpimimmän toukokuun päivän ennätys rikkoutuu ensi viikolla. Ehtona on, että lämpötilat nousevat yli 30 asteen.

Tämän hetken ennätyslukema, 31 lämpöastetta mitattiin Lapinjärvellä 30. ja 31. toukokuuta 1995. Kuluneen toukokuun lämpöennätys on 29,6 astetta. 

– Tällä hetkellä on vaikea sanoa, rikkoutuuko ennätys, sillä ensi viikolle menevissä ennusteissa on vielä paljon hajontaa, Jokela sanoo.

Lukuisia lämpimiä alkukesiä

Toukokuu näyttäisi siis muotoutuvan ainakin hellepäivien osalta poikkeukselliseksi. Se, että alkukestästä on lämmintä, ei kuitenkaan ole mitenkään tavatonta. 


Jos tilastoista poimitaan hellepäivien sijasta kaikki yli 20 lämpöasteen päivät, vuosien 1958 ja 2018 välille mahtuu 17 vuotta, joita voitaisiin pitää kuluvaa vuotta lämpimämpinä. 

Noina vuosina on nautittu yhteensä 14:stä tai useammasta yli 20 lämpöasteen päivästä toukokuun 20. päivään mennessä. Mukana ovat siis myös esimerkiksi huhtikuun lämpimät päivät.

Eniten yli 20 asteen päiviä on ollut vuonna 1963, 1993 ja 2016, jolloin niitä kertyi 23 kappaletta. Tämän vuoden saldo on 13 päivää.

Lisää aiheesta:

"Aivan mahdottomat säät!" – syyskuussa on päivä, josta voi tulla todellinen jännitysnäytelmäMeneekö hellepäivien ennätys pian rikki? "Edellytykset olemassa"Kaikkien aikojen helle-ennätys häämöttää – Kevolla tehtiin jo historiaaEnnuste julki: Näin monta hellepäivää jäljellä – Miina Manninen kertoo, kuinka lähellä on kaikkien aikojen ennätysTänään on kesän 50. hellepäivä! – ”Mahdollisesti mittaushistorian lämpimin heinäkuu”Kesäpaniikki! Helleraja voi jäädä kokonaan ylittämättä useillakin paikkakunnilla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä