Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Esplanadin kaahaajaa epäillään tapon yrityksestä: Järjetön kaahaus ja kiinniotto tallentuivat videolle

0:29Esplanadin päätön kaahaus tallentui kännykkävideoonEsplanadin päätön kaahaus vappuaattona tallentui kännykkävideolle.
Julkaistu 10.01.2023 10:23(Päivitetty 10.01.2023 10:47)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Poliisi on saamassa valmiiksi Helsingin Pohjoisesplanadilla vappuaattona tapahtuneen kaahauksen esitutkinnan.  Rikosnimike on koventunut esitutkinnan aikana. Kolmekymppistä miestä epäillään nyt tapon yrityksestä.

Sivullisten loukkaantumiseen johtanut tilanne tapahtui Helsingin ydinkeskustassa vappuaattona 30. huhtikuuta viime vuonna.

Tapaus sattui kello 19 aikaan, kun vapun perinteinen Havis Amanda -patsaan lakitus oli päättynyt.

Autolla paikalle saapunut 34-vuotias ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä Presidentinlinnan kohdalla, vaan ajoi kohti Pohjoisesplanadin ja Katariinankadun risteystä ja siitä Aleksanterinkadun ja Unioninkadun kautta Pohjoisesplanadille.

Pohjoisesplanadilla mies kiihdytti huomattavaan ylinopeuteen ja törmäsi useisiin autoihin. Useampi paikalla ollut sivullinen sai tilanteessa lieviä vammoja, kuten myös kuski. 

Paikalla oli myös runsaasti muita ihmisiä vapunaaton juhlinnan takia. Miehen ohjaaman auton kyydissä oli tapahtumien aikaan nainen.

– Emme ole missään vaiheessa esitutkintaa epäilleet, että kuljettajan tarkoituksena olisi ollut osua ihmisiin tai ajoneuvoihin tahallaan. Kuitenkin vilkkaana aikana huomattavaa ylinopeutta keskustassa ajavan on miellettävä ja ymmärrettävä tekonsa vaarallisuus, rikoskomisario Lasse Lagerbohm kommentoi poliisin tiedotteessa.

0:59Poliisit ottivat Esplanadin kaahailijan kiinni joukollaNäin poliisi otti kaaharin kiinni.

Rikosnimike koveni tapon yritykseksi

Poliisi kertoi pian tapahtuneen jälkeen, että miestä epäiltäisiin törkeästä rattijuopumuksesta. Myöhemmin toukokuussa poliisi kuitenkin täsmensi, ettei mies ollut tapahtumien aikaan päihtynyt.

Poliisi kertoo nyt, että rikosnimikkeiksi ovat esitutkinnan aikana tarkentuneet tapon yritys, törkeän pahoinpitelyn yritys, törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, virkamiehen vastustaminen sekä niskoittelu poliisia vastaan.

Tutkinnanjohtaja Lagerbohm kertoo MTV Uutisille, että miehen epäillään ajaneen Pohjoisesplanadilla korkeimmillaan jopa 100-110 kilometrin tuntivauhtia. Nopeus on olosuhteisiin ja paikkaan nähden hurja.

– Siitä se tapon yritys nimikkeenäkin tulee. Pitää mieltää, että jos tuollaisessa tilanteessa ajaa yli satasta, siinä on hengenlähtö mahdollinen, tutkinnanjohtaja sanoo.

Miehen epäillään siis yrittäneen tappaa paikallaolijoita. Tekoon ei kuitenkaan uskota liittyvän suunnitelmallisuutta, vaan rikosepäily liittyy siihen, että miehen olisi täytynyt kaahatessaan ymmärtää toimintansa mahdolliset seuraukset. 

Joidenkin asianomistajien, eli paikalla olleiden sivullisten osalta miestä epäillään samansuuntaisin perusteluin törkeän pahoinpitelyn yrityksestä.

Erot epäillyissä rikosnimikkeissä selittyvät sillä, että henkilöihin kohdistunut vaara on ollut eriasteista riippuen muun muassa siitä, missä asianomistajat ovat tapahtumien aikaan olleet. 

Mies on kertonut oman versionsa

Lagerbohm ei ota kantaa kolmekymppisen miehen mahdollisiin motiiveihin tai tapahtumien taustavaikuttimiin.

– Mies on kuulusteltu pariin kertaan, ja hän on antanut erinäköisiä selvityksiä siitä, mitä on tapahtunut. Hän on kertonut oman näkemyksensä.

Poliisi arvioi, että esitutkinta valmistunee alkuvuoden aikana.

1:25Esplanadin vappukaahauksen rikosnimikkeet kovenivat – tältä tuhot näyttivätEsplanadin vappukaahauksen rikosnimikkeet kovenivat – tältä tuhot näyttivät.

Juttua täydennetty tutkinnanjohtajan kommenteilla 10.1.2023 kello 10.35.

Lisää aiheesta:

Helsingin Pohjoisesplanadin kaahailijalle tänään tuomio – syyntakeettomalle miehelle ei vaadita rangaistustaMTV seurasi: Helsingin vappukaahari ohitti uhreja täpärästi – "Olin varma, että siellä on ihmisiä menettänyt henkensä"Poliisi: Esplanadin kaahauksesta epäilty ei ollut päihtynyt – virkavalta pyytää vaarassa olleita ottamaan yhteyttäUutta tietoa Esplanadin kaahauksesta: Epäillyn auton kyydissä oli matkustaja – poliisi ei epäile tekoa tahalliseksiPohjoisesplanadin epäillyn kaaharin puoluetoveri: "Olen täysin ymmälläni, jos se on hän"MTV Uutisten tiedot: Esplanadin kaahari on töissä valtionhallinnossa – mahdolliset kuolonuhrit vain senttien päässä
LiikennerikoksetRikosepäilytPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Liikennerikokset
  • 12.9.14:24
    Väkivaltarikokset

    Mies ajoi tahallaan päin pyöräilevää lasta

  • 12.9.09:47
    Sipoo

    Nainen pakeni huumeissa poliisia Helsingissä jopa 208 km/h – väitti matkustajan yllyttäneen

  • 9.9.20:09
    Vihti

    Motoristi kaahasi kahtasataa jalankulkijoiden lomassa Nummelassa – myös poliisin toiminta tutkitaan

  • 5.9.15:01
    Käräjäoikeus

    Moottoritietä väärään suuntaan ajanut nainen kolaroi, uhrille pahoja vammoja – oikeus: Ei tapon yritys

  • 4.9.15:14
    Lapinlahti

    Nuori mopoilija ajoi poliiseja karkuun viritetyllä mopolla Lapinlahdella