Pohjoisen lumimyräkkä jatkaa etenemistään – näin se vaikuttaa Etelä- ja Keski-Suomeen: "Paikalliset räntä- ja lumisateet ovat mahdollisia"
Lunta ja räntää saatetaan saada maanantaista eteenpäin Etelä- ja Keski-Suomessakin.
Lunta saadaan tänään urakalla Lapissa vaikuttavan matalapaineen takia. Kun sadealue pikku hiljaa poistuu maasta, pääsee kylmää ilmaa virtaamaan Suomeen koillisesta. Tämä sääilmiö näkyy ja tuntuu myös eteläisemmässä osassa Suomessa.
– Maanantai-iltana Etelä- ja Keski-Suomessa on vielä vähän sateita liikkeellä, ja kun tähän yhdistyy kylmä koillistuuli, niin Keski-Suomen maakunnassa ja Pohjois-Savossa on sateita sellaisessa ilmamassassa, jossa lämpötila maan lähellä on nollassa, kertoo Forecan meteorologi Kristian Roine MTV Uutisille.
Lunta ja räntää saatetaan siis nähdä.
– Ainakin paikalliset räntä- ja lumisateet ovat mahdollisia. Jos ei ihan etelä- tai länsirannikolla, niin ainakin Etelä- ja Keski-Suomen sisämaassa tällaista mahdollisuutta on.
Roine muistuttaa, että ensimmäisiin talvikeleihin on syytä nyt varautua. Jos pilvipeite pääsee lähipäivinä rakoilemaan, kosteat tienpinnat voivat päästä jäätymään ainakin maan keskiosaa myöten.
– Lapissahan on ihan täysi talvikeli, sinne ei ole asiaa, jos ei ole talvirenkaita autossa. Mutta Keski-Suomen korkeudella saattaa tulla tilanteita, joissa sivutiet ovat jäisiä, eikä liikkeelle oikein pääse oikein ilman talvirenkaita.
Uusimmat
-
16:48
Venäläiset hakkerit tekivät laajan iskun Norjaan – kaatoivat pankkien tunnistautumispalvelun ja uhkailivat Naton Stoltenbergiä
-
16:37
Nyt se varmistui: Nato kutsuu Suomen ja Ruotsin jäsenikseen
-
16:30
Ariana Granden stalkkeri murtautui jälleen tähden kotiin tämän syntymäpäivänä: "Pelkään turvallisuuteni vuoksi"
-
16:20
Yle: Entinen tähtihiihtäjä Matti Heikkinen ehdolla huippuvirkaan
-
16:09
KymiRingiä haetaan konkurssiin – miten käy 30 miljoonaa euroa syöneelle moottoriradalle?
-
16:01
Venäjältä vaimea vastaus Suomen, Ruotsin ja Turkin Nato-sopuun – näin uutiseen on reagoitu
-
15:36
Turkki saavutti viikkojen viivyttelyllä tahtomansa: "Muistutti jäsenmaita, että terrorismi ei ole hävinnyt"
-
15:35
Palvelukeskuksen työntekijää epäillään vanhuksen raiskauksesta Nakkilassa
-
15:28
Tutkijat selvittivät hedelmöityshoitojen pitkän aikavälin vaikutuksia – teineillä havaittiin eräs huolestuttava seikka
-
15:15
Maustetytöt ja Agents löivät hynttyyt yhteen – näin yhteistyö aikoinaan alkoi
-
15:12
Venäjä tuomitsee Naton Madridin huippukokouksen, Ukraina saa lisää aseapua – MTV seuraa sotaa
-
15:08
Vanha suola janottaa? Kendall Jenner ja Devin Booker viettivät laatuaikaa Malibussa
-
15:08
Putinin serkku ja ökyrikas Jokerit-oligarkki lisättiin pakotelistalle: "Ketään ei jätetä huomioimatta"
-
15:01
Rallimestari Sebastien Ogierilta paljonpuhuvia sanoja Kalle Rovanperän ylivoimasta: "Ole varovainen"
-
14:57
Pakotetyöryhmä jäädytti Venäjän varoja yli 330 miljardin dollarin arvosta
-
14:48
Niinistö Madridissa Nato-käänteestä: Suomelle ei uusia luovutuspyyntöjä – Turkki saattaa tulkita pöytäkirjaa omalla tavallaan
-
14:34
Turkki hakee 33 terroristiksi epäilemänsä ihmisen luovutusta Suomesta ja Ruotsista – tästä on kyse
-
14:01
Lopeta käyttö viipymättä! Tukes: Tässä latauslaitteessa sähköiskun vaara
-
13:55
Ernest Lawsonilta yllättävä ehdotus TTK-opettaja Anssi Heikkilälle: "Pelottaa, että missä ne olisivat"
-
13:49
Poliisipartio löysi uupuneen vasan keskeltä ajotietä – katso hellyttävä kuva
-
Lataa lisää